Fejlesztő játékok - 11 szuper játék a szókincs és memória fejlesztésére, amihez nem kell semmilyen eszköz

Nagyszülők Lapja

Játék az unokával

Nagyszülők Lapja


Fejlesztő játékok - 11 szuper játék a szókincs és memória fejlesztésére, amihez nem kell semmilyen eszköz Összeállításunkban olyan feladatok szerepelnek, melyek bármikor, bárhol játszhatóak és nemcsak élvezetesek csemeténk számára, de sokat tanulhat, sokat fejlődhet általuk. Ezek a játékok arra is jók, hogy elviselhetőbbé tegyük számára a hosszú utazást, vagy a sorban állást, esetleg az étteremben a várakozást.

A feladatokat Oláh Andrea logopédus gyűjtötte össze. Előnyük, hogy nem kell hozzájuk drága játékokat vásárolni, nem kell súlyos táskákat magunkkal cipelni. Bármikor izgalmassá változtathatjuk a nyűgösködő óvodás-kisiskolás számára az unalmas perceket.


 

Játékok a szókincs fejlesztéséhez


1. Mit visz a kishajó?
A szógyűjtés játékot játszhatjuk párban gyermekünkkel. Olyan szavakat mondunk felváltva, melyeknek a kezdőhangját előre megadjuk. Pl. Mit visz a kishajó a-val? Ha ez nehezen megy segíthetünk úgy, hogy a kezdő szótagot adjunk meg. Először mi mondjunk egy szót. Elég, ha a gyermek egy szót mond a kért szótagra. Pl. Mit visz a kishajó csa-val, csá-val, csé-vel, csi-vel, csó-val, csu-val, stb.

2. Szógyűjtés főfogalmakhoz
Különböző főfogalmakhoz tartozó szavak gyűjtése. Egyet a szülő mondjon, egyet a gyermek.
Pl. Mondjunk állatokat! Mondjunk bútorokat! Mondjunk járműveket! stb.

3. Szógyűjtés kezdő szótaggal
Mire gondolok, ha azt mondom: ma-, má-, me-, mé-, mi-, mó-, mu-, mű-.
A többi mássalhangzóval is végig lehet venni a sort.
Ha nem talál a gyermek, mondjunk mi egyet segítségül.

4. Szavak a rendszámtáblákkal (utazás közben vagy buszmegállóban várakozás közben játszható)
Mondjon szavakat a gyerkőc a PGJ betűkkel - mondjon akár egy rövid mondatot is, például Peti golyókkal játszik (a sorrend akár fel is cserélhető).
Mondjon olyan szót, amiben mind a 3 betű benne van, például pogácsája.

Játékok az emlékezet fejlesztéséhez


5. Szólánc játék
Alkossunk szóláncot úgy, hogy egy szót anya vagy apa mond, egyet te mondasz. Mindig különböző témakörben keresve adunk meg egy szót.
Pl. medve
medve - kutya
medve - kutya - oroszlán
medve - kutya - oroszlán - majom

6. Meseolvasó
Anya vagy apa elolvassa neked a mesét. A mesehallgatás után csak azokat a képeket színezd ki, amik szerepeltek a mesében.

Játékok a hallási figyelem fejlesztéséhez


7. Rádió - zaj
Nehéz odafigyelnünk, ha beszélgetünk valakivel akkor, ha a háttérben szól a rádió, vagy a tévé. Anyuka kapcsolja be a rádiót, de ne túl hangosan. Neked egyetlen szóra kell figyelned: maci. Anyu vagy apu mond különböző szavakat, közben a "maci" szót is. Amint meghallod, koppints egyet az asztalon.
nap, felhő, maci, kutya, macska, egér, maci, virág, maci, ló, majom, elefánt, kenyér, asztal, mama, kép, terítő, maci, csengő, tojás, répa, mandarin, nyuszi, mackó, maci, kanál, fiók,..stb.

8. Irányhallás
A gyermek csukott szemmel ül. Valamilyen hangot adó tárggyal körbejárunk, valahol megállunk és megszólaltatjuk a tárgyat. A gyermeknek meg kell mutatnia, melyik irányból jön a hang. Ha eltalálta szerepet cserélünk.

9. Hangos Kinderes dobozkák
Kettesével töltsünk Kinderes dobozkákba dolgokat. Pl. homokot, vizet, babszemeket, gemkapcsot, stb. Az ismert memóriajátékhoz hasonlóan itt is meg kell keresni a párokat.

Játékok a látási figyelem fejlesztéséhez


10. Kitalálósdi
Ez egy szobai játék. Anyu vagy apu gondol valamilyen dologra a szobából, úgy, hogy csak a tulajdonságait mondja el. Pl. Látok valamit a szobában, az a valami kerek, zöld és mutatói vannak /óra/…. stb. Gyermekünk is próbálhat ilyen találós kérdést feltenni.

11. Mi változott meg?
Ülünk az asztalnál. A gyermekkel jól megnézetjük az asztalon található tárgyakat, majd megkérjük, hogy csukja be a szemét. Eközben mi valamit átteszünk máshova, vagy valamit elveszünk az asztalról. Ha kinyitotta a szemét, akkor meg kell mondania, hogy mi változott meg.

Fotó: Rawpixel


Nagyszülők Lapja

Játék az unokával

Nagyszülők Lapja


2014.09.03