Inkontinencia, székletűrítési nehézségek, kismedencei fájdalmak: okai, tünetei, kezelése - Mit ajánl a szakorvos?

Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


Inkontinencia, székletűrítési nehézségek, kismedencei fájdalmak: okai, tünetei, kezelése - Mit ajánl a szakorvos? Mitől alakul ki az inkontinencia? Mi áll a székletürítési zavar hátterében? Sokszor a kismedence körüli fájdalom váratlanul éjszaka jelentkezik. Van rá megoldás? Proktológus szakorvost kérdeztünk a kivizsgálás menetéről és a lehetséges kezelési módokról. - A végbél záróizmainak és a kismedence egyéb izmainak mozgászavarai nagyon gyakoriak. Az elmúlt évek tapasztalatai és a szakmai irodalom adatai szerint a felnőtt lakosság - mindenekelőtt a hölgyek - több mint felénél előfordul - mondja dr. Willner-Haring Péter proktológus.

Inkontinencia - mitől alakul ki?
Ezek legismertebb formája az inkontinencia, azaz a széklet-, vagy vizelettartás elégtelensége. Létrejöttében izom- vagy idegsérülés játszhat szerepet (szülés, hasi vagy kismedencei műtét, direkt mechanikai sérülés), azonban idős korban ezek nélkül is jelentkezhet.
Kezdetben vizeletcsepegés, az alsónemű széklettel való szennyezése, később a visszatartás képtelensége teszi a mindennapokat kellemetlenné.

Székletűrítési nehézségek - mi áll a zavar hátterében?
Ennek ellentéte a vizelet- vagy székletürítés nehezítettsége: a vizelet-elakadás. Ezek jóval gyakoribbak. Rendelőnkben a székelés zavaraival foglalkozunk. Sajnos az emberek többsége székrekedés (obstipatio) esetén hashajtóval igyekszik enyhíteni a panaszait, ezt javasolja a gyógyszerész és az esetek többségében a háziorvos is. Pedig az obstipatio oka az esetek 60%-ában a székletürítési folyamat, nem pedig a bélműködés zavara (obstructed defecation).

Ismeretlen okú kismedencei fájdalmak - székeléskor, éjszaka, szexszuális élet során
A harmadik csoportba az ismeretlen okú kismedencei fájdalmak tartoznak. Ezek főleg hölgyeknél váltanak ki panaszt, de előfordulnak férfiaknál is. Székeléskori, vagy az után kezdődő görcsös fájdalom (anizmus, analis spasmus), éjszaka jelentkező erős fájdalom (proctalgia fugax), farokcsonttáji fájdalom (coccygodynia), szeretkezés közben érzett fájdalom (dyspareunia) sorolandók ide. Hátterükben bonyolult reflexzavarok és beidegzési zavarok állhatnak. Kialakulásukban a pszihoszomatikus tényezők is fontosak, tehát összefüggnek az idegességgel, stresszel, lelki állapottal.

Hogyan történik a kismedencei zavarok ultrahangos kivizsgálása és újszerű kezelése?
A fenti állapotok kivizsgálása nem egyszerű. Az utóbbi években újszerű ultrahangos vizsgálatokat vezettünk be, melyek jelentősen leegyszerűsítik az izomműködési zavarok szűrését, diagnosztikáját és részben helyettesítik a sokkal bonyolultabb, kellemetlenebb és egyébként Magyarországon jelenleg szinte elérhetetlen eszközös vizsgálatokat, amilyenek a végbélnyomás-mérés vagy kontrasztanyagos székelés, idegvezetési sebességmérés.

A kismedencei izmok ultrahangos vizsgálata fájdalommentes, gyors, minden vizsgálatkor elvégezhető. Így a gyógyulás folyamata jól nyomon követhető. A kezelés speciális intimtornából és estenként gyógyszeres kezelésből áll.
- A biofeedback egy olyan technika, melyet a páciens elsajátít és egyedül gyakorol.
- Kismedencei torna során igyekszünk megértetni ezt a nagyon bonyolult rendszert, elemeire szedjük és igyekszünk helyreállítani az életünk során elállítódott működést. Ez a torna valóban intim: a tréner egy pácienssel foglalkozik, minden esetben személyre szabottan, az izmok működésének felmérése után. Általában 1-4 foglalkozás elég ahhoz, hogy jó eredményt érjünk el. A tréner egyben pszichés segítséget is nyújt, visszajelzést ad az orvos számára, az eredményt ultrahanggal, obejktív méréssel rögzíthetjük.

Módszerünk újszerű, sok, éveken át egyre fokozódó panaszokkal különböző szakemberek által sikertelenül kezelt betegnél hozott átütő eredményt. Sok esetben el lehetett hagyni a több éven át szedett hashajtót. Meg lehetett szüntetni a mindennapokat megkeserítő fájdalmakat, ismét felszabadultabbá lehetett tenni a szexuális életet. Módszerünkről több kongresszuson beszámoltunk. Az inkontinenciák esetében sajnos csak az esetek egy részében érhető el jelentősebb javulás.

Szerző: Dr. Willner-Haring Péter
Fotó: Pixabay

Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


2016.03.10