Hőségriadó: életbe lépett a vörös kód! - Mi a teendő tartós kánikula esetén? Hogyan kerüld el a hőgutát?

Nagyszülők Lapja

Aktuális

Nagyszülők Lapja


Hőségriadó: életbe lépett a vörös kód! - Mi a teendő tartós kánikula esetén? Hogyan kerüld el a hőgutát? Mit jelent, hogy életbe lépett a vörös kód? Hogyan teheted elviselhetőbbé a hőséget, ha nincs légkondi otthon? Fontos tanácsok hőségriasztás esetén! A rendkívüli hőség miatt 2018. július 29-e, vasárnap déltől országosan életbe léptették a vörös kódot - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a kormány honlapján.

Vörös kód a hőség miatt
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnapra már csaknem az egész országra figyelmeztetést adott ki a tartós hőség miatt. Budapestre, Pest, Bács-Kiskun, Fejér, Jász-Nagykun-Szolnok és Tolna megyére másodfokú figyelmeztetést is kiadták vasárnapra. Az előrejelzések szerint hétfőn és kedden tovább fokozódik a hőség.

Az Emmi közleményében felhívta a figyelmet, hogy a érintett intézmények a vörös kód ideje alatt alkalmazandó eljárásrend alapján járjanak el.

vörös kód

A kormány honlapján közzétett protokoll szerint "vörös kód" idején a bentlakást nyújtó szociális intézmények a fenntartó típusától, ellátási területüktől, az általuk ellátott célcsoporttól és a rendelkezésre álló üres férőhelytől függetlenül, a regionális diszpécserszolgálatokon keresztül (a regionális diszpécserszolgálat jelzésére) fogadják azokat az utcán élő embereket, akiknek az elhelyezése hajléktalanellátó intézményekben nem megoldható.

A vörös kód ideje alatt az utcán élő, de elhelyezést kérő hajléktalan emberek elhelyezése tehát elsődlegesen a hajléktalanellátást nyújtó intézmények feladata - tették hozzá.

vörös kód

Rendkívüli hőség idején elrendelt vörös kód esetén többek között tájékoztatást kell adni - az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság által közzétett adatok alapján - arról, hogy hol található nyitva lévő klimatizált helyiség.

Emellett azt is közölni kell, hogy hol van a lakosság számára ingyenesen biztosított vízosztási hely, valamint párakapu.

Szükség esetén meg kell szervezni azt is, hogy az ellátottak az érintett helyekre el is tudjanak jutni utcai gondozószolgálatok, illetve krízisautók bevonásával - olvasható a vörös kód protokolljában.

Mit tehetsz a nyári melegben?


1. Nagyon fontos a megfelelő folyadékfogyasztás víz, ásványvíz, tea vagy hígított gyümölcslé formájában. A melegben az izzadás miatt sót veszítünk, ezért érdemes olyan ásványvizet fogyasztani, amelynek magasabb a nátriumtartalma. Hogy jobb-e meleg italokat fogyasztani a hőségben, annak nincs akkora jelentősége.

2. Bár kánikulában a legjobb vízparton hűsölni, felhevült testtel hideg vízbe ugrani veszélyes, inkább fokozatosan kell bemenni a vízbe és így hűteni le a testet.

3. A melegben lenge, világos színű ruhát érdemes viselni, és védeni kell a fejet a sugárzástól.



4. Figyelni kell a megfelelő sópótlásra, hiszen az izzadással sót is veszít a szervezet.

5. 11:00 és 15:00 óra között lehetőleg senki ne menjen az utcára, vagy igyekezzen árnyékban tartózkodni.

6. Mindemellett mindenkinél legyen egy kis palack víz, ha kimegy a házból - ezt sokan elfelejtik, mondván, úgyis csak a szomszédos boltba mennek - de könnyű hőgutát kapni, érdemes felkészülni.

Olvasd el ezt is!
» Mennyi folyadékot és mit kell inni? Dietetikus válaszol »

» 21 jó tanács kánikulában - Hogyan hűtheted a lakást légkondi nélkül? Hogyan hűtsd a tested, hogy ne kapj hőgutát? »

Forrás, fotók: MTI
Kezdőfotó: Pixabay, pngtree


Nagyszülők Lapja

Aktuális

Nagyszülők Lapja


2018.07.30