Magánrendelésem megnyitásakor feltettem magamnak a kérdést: „Mire vagy a legbüszkébb az elmúlt 40 éves onkológiai gyógyító munkád kapcsán? Természetesen itt említhetném magamnak a pályán elért hazai és nemzetközi sikereket, vagy mondjuk a sok száz tanítványom eredményei folytán érzett örömöt. Nyilvánvaló azonban, hogy a legnagyobb boldogság azt a nagyon sok egykori rákbetegeket látni, azokról hallani, akik ma már csak egy rossz álomként tekintenek vissza a sok-sok évvel ezelőtt történtekre.
Megnyugtató emberi érzés felidézni azokat az eseteket is, amikor ugyan csodát nem tudtam tenni, de sikerült meghosszabbítani a súlyos betegek életét. Vagy amikor a családtagoknak nyújtott szakmai és lelki tanácsokkal tudtam biztosítani a váratlanul bekövetkezett stresszhelyzet – minden érintett számára megnyugtató módon történő - kezelését.
A fenti kérdésen morfondírozva végül is arra jöttem rá, hogy nem keresem e kérdésre a legjobb választ, hisz azt én nem tudom megadni. De ez nem is lényeges. Sokkal fontosabbnak tartom azt a tapasztalatomat, ami folyamatosan munkám előtérben áll: elsődlegesen a beteget, nem pedig a betegséget kell a gyógyítás fókuszába állítani!
Hitvallás Mindenek előtt hiszek az emberben, a tisztességben, a becsületességben és az őszinteségben. A tisztesség és a becsületesség a beteg legmodernebb, legsokoldalúbb ellátását garantálja, hiszen a beteg érdekeinek csak ilyen felfogással lehet megfelelni. A mai internetes világban nem lehet megvezetni a beteget. Súlyos félreértés az, hogy a beteg " kiscsoportos óvodás ", s mint ilyen nem érti meg, hogy valójában miről is van szó.
A leírtakon felül hiszek a tudományban, a biológia/medicina hatalmas fejlődésében, mely elvezetett ahhoz, hogy ma már a komplex kezelésben részesítettek 60 %-a meggyógyítható.
Hiszek az örökletes rosszindulatú betegségek kiszűrésében, a genomikában, de leginkább az esélyegyenlőségen alapuló, holisztikus ellátásban. Tisztában vagyok azzal is, hogy az összes beteg esélye nem lehet teljesen egyenlő. Ennek személyi, gazdasági, szociológiai, stb. háttere van, de az orvosnak éppen az az egyik feladata, hogy a betegséget minél korábbi stádiumban ismerje fel. A korán felismert, áttétet még nem adó rák önmagában nem probléma, a gond akkor következik el, amikor mar áttétek alakulnak ki, s gyakorlatilag rendszerbetegséget észlelünk. Összegezve a leírtakat a megelőzés az egyik legfontosabb tevékenység, mely nem feltétlenül orvosi feladat.
Ha a beteg szembesül a rák diagnózisával, akkor megkísérel minél több információt begyűjteni ismerősöktől, betegtársaktól, médiából, stb. Ezen " feltérképezés " kétélű, hiszen az elkülönítő korisme, a betegség kiterjedtsége, a sok beteg alapján nyert tapasztalat hiányzik. Amikor beteget kezelünk egyben tartást és reményt is adunk, azaz ennél a pontnál érthető meg a teljesség igénye.
A beteg - betegség - családi helyzet (örökletesség) megismerése, adekvát diagnosztikai eljárások alkalmazása, a várakozás nélküli, sok összetevős kezelések biztosítása, rehabilitáció, palliáció/hospice koordinálása a túlélést egyértelműen hosszabbítja, az életminőséget növeli.
A negyvenéves onkológiai gyakorlat, a huszonegyéves vezetői múlt mondatja, hogy a beteg kellő szervezettség esetében nincs egyedül, helyzete reménykeltő!
Amiben segíthetek:
Felvilágosítások Második orvosi szakvélemény Diagnózis felállítása Konzultáció társorvosokkal Megfelelő szolgáltató felé irányítás Betegkövetés Családtagokkal való együttműködés
Milyen gyógyulási esélyei vannak ma a daganatos betegnek? Van-e mellékhatása a célzott terápiának, illetve hoz-e végérvényes gyógyulást? Klinikai onkológus szakértőnk véleménye, aki 40 éven át végezte daganatos megbetegedésekben szenvedő betegek gyógyszeres terápiáját.
Szerző: Prof. dr. Szántó János | 2016-05-30 00:00:00
Milyen lelki folyamatokon megy át az ember, amikor az orvostól először hallja azt, hogy rákos? Mi játszódik le olyankor a fejben, amikor először hall a súlyos betegségről? A daganatos betegek kétségeiről prof. dr. Szántó János onkológust kérdeztük.
Szerző: Prof. dr. Szántó János | 2015-04-08 00:00:00
Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.
Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!
Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin