Főoldal > Cikkek > Lélekbúvár > Hogyan segítheti a nagyszülő a szülők mindennapjait? - 6 jó tanács a konfliktusok elkerülésére

Hogyan segítheti a nagyszülő a szülők mindennapjait? - 6 jó tanács a konfliktusok elkerülésére

Szülőklapja képSérelem-sérelemre gyűlik, pedig mi csak merő jó szándékból akarunk segíteni a fiataloknak. Hol rontjuk el? Hogyan kell úgy segíteni felnőtt gyerekünknek, hogy az ne tolakodás, hanem valódi segítség legyen? Mi a teendő akkor, ha mi másképpen nevelnénk az unokát, mint a szülők? Kitakaríthatjuk-e a fiatalok lakását kérdezés nélkül?

Szerző: Gécziné Galla Krisztina
2015-04-17
Forrás: Nagyszülők Lapja
Share on Tumblr
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

szakértő Gécziné Galla Krisztina
családpedagógiai tanácsadó, life coach
kérdezd szakértőnket a témában >>
„Fiatalasszony koromban távol éltünk a családtól. Egy nagy házban laktunk, a férjem munkahelye biztosította, mint szolgálati lakást. Akkor még csak egy kislányom volt, otthon voltam vele, így a háztartáson és a kert gondozásán kívül nem volt más dolgom. Szép idők voltak. A szüleim havi rendszerességgel jöttek minket látogatni – rajongtak az első unokájukért. Persze én is vártam őket, de amint megérkeztek, és alig hogy átöltöztek, Anya nekiesett a takarításnak. Mindig a fürdőszobával kezdte, súrolt, fertőtlenített. És azután szisztematikusan végigszáguldott az egész házon. Én meg porig alázva asszisztáltam ehhez: az volt az érzésem, hogy Anyám rossz háziasszonynak tart. Hogy nem érzi jól magát nálam, mert piszkos az otthonom. Ráadásul csalódott is voltam, mert alig maradt időnk arra, hogy beszélgessünk egymással, amire nekem pedig nagyon nagy szükségem lett volna kezdő édesanyaként…”

Segíteni akart, kéretlenül – a maga módján…
Nóri története nem egyedi. Egy későbbi tisztázó beszélgetés után kiderült, hogy az édesanyja merő jó szándékból tette, amit tett. Ő dolgozott Nóri féléves kora óta, így az élt az emlékezetében, hogy mennyire nehezére esett akkoriban rendben tartania a lakásukat. Segíteni akart. Kéretlenül. A maga módján. És ez talán az egyik legsikamlósabb kő azon a bizonyos Pokolba vezető úton!

Miért is? Nóriéknál is sérelem sérelemre gyűlt mindkét fél részéről. Nóri úgy érezte, édesanyja állandóan „leminősíti”, soha nem elég jó, amit csinál. A nagymama pedig nem értette, hogy bár ő a lelkét kiteszi, hogy legalább a takarítással ne kelljen a lányának akkor bajlódnia, ha ő ott van, egyetlen jó szót sem kap érte…

Mit tehetünk, hogy elkerüljük a konfliktusos helyzeteket?

1. Fogadjuk el, hogy a gyermekünk felnőtt
A legelső, legfontosabb, és sokak számára talán a legnehezebb, hogy elfogadjuk, az édes kicsi babánk felnőtt. Saját döntései, saját szokásai, saját élete van. Gondoljunk bele abba, mi magunk hogyan viseltük (volna), ha anyánk, apánk, ne adj Isten anyósunk, apósunk – aki ugye szintén „csak” egy anya, egy apa - minden áron része akart volna lenni a mindennapjainknak…

2. Állapodjunk meg abban, hogy hogyan fogunk segíteni
Tudassuk a fiatalokkal – ideális esetben még az első baba megszületése előtt – hogy mindenben (vagy mikben) számíthatnak a segítségünkre. Egy kérésünk van csak: szóljanak, ha kell ez a segítség. Mi magunk nem fogunk ajánlkozni, mert nem akarunk beleavatkozni a kis család életébe. És ha ebben megállapodtunk, be is kell tartanunk a” be nem avatkozási ígéretünket”…

3. Tisztázzuk a segítség feltételeit
Ilyenkor a későbbi feszültségek elkerülése érdekében érdemes azt is tisztázni, hogy számunkra milyen feltételei vannak (és legyenek!) a segítségnek: pl. mennyivel előre szeretnénk, ha szólnának, ha este kellene vigyázni az unokákra. Vagy fizikailag nem bírjuk már a 2 kicsit egyszerre, de egyesével szívesen vigyázunk rájuk. Stb., stb., stb.
hirdetés

FÁJ A TÉRDED? PORCKOPÁS KÍNOZ? 
VAN MEGOLDÁS!

Porcépítő és gyulladáscsökkentő egyben!
Nézd meg, hogy mit mondanak, akik már használják >>

vonal

[x] hirdetés


4. Fogadjuk el a nemleges válaszokat is
Ha mégis ellenállhatatlan vágyat érzünk egy kis főzőcskére, vasalásra, kerti munkára, vagy bármi másra, kérdezzünk! Kérdezzük meg, van-e bármi, amiben tudnánk segíteni! Ha ilyenkor esetleg nemleges választ kapunk, ne sértődjünk meg! Fogadjuk el, hogy a fiataloknak éppen nincs szükségük a segítségünkre. Nézzük a dolog pozitív oldalát: több időnk marad magunkra, a párunkra, a barátainkra, stb. Még akár büszkék is lehetünk a gyerekeinkre: milyen önállóak, milyen klasszul intézik az életüket, milyen szépen a saját lábukra álltak…

5. Ne a saját szokásaink szerint segítsünk
Ha - nagy örömünkre - kérik, vagy elfogadják a felajánlott segítséget, ne a saját szokásaink, ne a saját szánk íze szerint segítsünk! Úgy hajtogassuk a vasalt ruhát, ahogy az a gyermekünknél szokás! Oda fúrjuk fel a polcot, ahova kérik, és ne oda, ahol szerintünk a legjobb helye lenne…

6. Ne kritizáljuk a szülőket, egyeztessük a nevelési szabályokat
Ha az unokákat ránk bízzák, semmilyen szín alatt ne kritizáljuk a szülőket! Ha a gyermek otthonában vigyázunk rá, az otthoni szabályok (lefekvés ideje, tv nézés szabályai, étkezések helye, módja, stb.) az érvényesek. Ha hozzánk hozzák a gyerek(ek)et, akkor egyes – DE nem alapvető – szabályon változtathatunk, mondván itt ez a szabály, de otthon az otthoni szabályok érvényesek! Ezt világosan a gyermek(ek) tudtára kell adni, a nélkül, hogy (akaratlanul is) a szülők által megkövetelt szabályokat negatívan minősítenénk! Érdemes a „nálunk érvényes” szabályokat a szülőkkel is megbeszélni, így elkerülhetőek a későbbi szemrehányások…



Ha a fentieket igyekszünk betartani, jó eséllyel a jó szándékunk valódi segítség lesz a fiataloknak, és jóleső öröm nekünk, nem pedig egy a sok rémisztő kő közül, mellyel az oly sokat emlegetett közmondás példálódzik!

Szerző: Gécziné Galla Krisztina
Fotó: Rawpixel

Címkék: nagyszülő, unoka, család, családi konfliktus, gyermeknevelés

Kapcsolódó cikkek

Boldog és harmonikus nyugdíjas évek - Hogyan találd meg újra önmagad?
Boldog és harmonikus nyugdíjas évek - Hogyan találd meg újra önmagad?

Akár 1 évig is eltarthat, mire a friss nyugdíjas megtalálja újra a helyét. Mi a sikere a nyugdíjas létre való átállásnak? Milyen tevékenységekbe fogjunk, hogy friss nyugdíjasként is teljes értékűnek és kiegyensúlyozottnak érezzük magunkat? Hogyan lehetünk nyugdíjasként is boldogok?

tovább a cikkre
A túlsúly és a soványság leggyakoribb lelki okai
A túlsúly és a soványság leggyakoribb lelki okai

Amennyiben az orvosi vizsgálat eredménye negatív, tehát a szervi okokat kizárhatjuk, érdemes elgondolkodnunk a testsúlyproblémánk lelki okain. Vajon milyen problémát rejthetnek a plusz kilóink, s mit üzenhet a soványságunk?

tovább a cikkre

A témával foglalkozó szakértőnk

Gécziné Galla Krisztina - családpedagógiai tanácsadó, life coach

Vissza az előző oldalra

Szakértők

Babakonyha

Mit egyen az unokám

Békebeli burgonyás pogácsa recept: Olyan puha és finom, hogy nem lehet abbahagyni - Süsd meg az unokádnak! tovább

Kápiapaprika-krém recept: Ízletes kenyérre kenhető krém, ha már unod a vajat vagy a margarint tovább

Véd a rák, gyulladások, szívbetegség ellen, javítja a látást, erősíti az immunrendszert - Még mire jó a sütőtök?  tovább

Tyúkláb fánk recept - A legfinomabb túrófánk, ahogy a nagymamám készítette tovább

Karalábéfőzelék kuszkuszos húsgolyóval recept: Ha elszakadnál a hagyományos ételektől, próbáld ki ezt! tovább

Zöldpesztós cukkini-spagetti tonhallal - Különleges recept, ami jó a szívednek és magas vérnyomás ellen is tovább

Málnás vanília fagyi házilag: Ez az ínycsiklandó nyári édesség 20 perc alatt elkészül a konyhádban tovább

Munka, nyugdíj

Munka, nyugdíj

Nyugdíj utalási időpontok 2023: Mikor érkezik a nyugdíj és a 13. havi nyugdíj 2023-ban? - Havi utalási lista tovább

Nyugdíjemelés 2023: Január elsejétől 15 százalékkal emelik a nyugdíjakat! - Orbán Viktor most jelentette be tovább

Nyugdíjprémium és nyugdíj-kiegészítés 2022: Péntektől érkeznek a plusz pénzek a nyugdíjjal együtt tovább

Kiegészítő nyugdíjemelés és a nyugdíjprémium 2022: Mikor érkeznek a plusz összegek a bankszámlára? tovább

Nyugdíj-kiegészítés és nyugdíjprémium 2022: Mikor számíthatnak a plusz pénzre a nyugdíjasok? tovább

Emelt nyugdíj 2022: Már kedden érkezik a bankszámlára a magasabb összeg - Visszamenőleg is megkapod tovább

Nyugdíj 2022: Csúszik a beígért évközi kiegészítő nyugdíjemelés - Mikor számíthatsz a magasabb összegre? tovább

Életmód

Életmód

Akár a cicád életébe is kerülhet - Soha ne használd! tovább

5-ből 4 ember túlsúlyos vagy elhízott 60 év felett - Ezért szedtek fel plusz kilókat az emberek a karantén alatt tovább

Ezért fogyassz rendszeresen levest! - Levesfogyasztás élettani hatásai, levesfőzési fortélyok, levesek a diétában, levespor veszélyei tovább

Fürdőgyógyászati kezelések kisokos: Melyik kezelés milyen betegség ellen hatásos? - Szakember válaszol tovább

Így használd a gyógyvizeket fájdalomcsillapításra! - Melyik gyógyvíz milyen betegségre jó? tovább

A betegségek hátterében vízerek és káros sugárzások is állhatnak tovább

Veszélyesek lehetnek bizonyos gyógynövények! Mit ne adjunk a gyerekeknek? tovább

hirdetés

ELLÁTÁSOK, TÁMOGATÁSOK KISOKOSA

Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.

[x] hirdetés

Legnépszerűbb

Webáruház ajánló

Ha nem jön a baba

Ha nem jön a baba

2 400 Ft.-

Megnézem

Videók

Recept ajánlatunk

Zöldséges csirkemell

Zöldséges csirkemell

Várandós kismamáknak ajánlott ételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 4 db csirkemell 1 fej lilahagyma 1 csomó újhagyma 3 db paradicsom 1 db paprika 15 dkg reszelt sajt Tej Jódozott só Bors Mustár Vaj

Recept:

A csirkemellet alaposan megmossuk, majd a mustárral ízesített tejben 1-2 órát pácoljuk. A hagymákat, paradicsomot, paprikát karikákra vágjuk.

Egy tűzálló tálat kikenünk egy kevés vajjal. A csirkemellet alaposan lecsöpögtetjük, sózzuk, enyhén borsozzuk(...) tovább a teljes recepthez...


hirdetés

CSED, GYED, GYES kalkulátor

Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!

[x] hirdetés

Legfrissebb szakértői válasz

Szatmáry Tünde Katalin

Szatmáry Tünde Katalin

Kiemelt hazai és nemzetközi nyugdíjszakreferens

tovább a szakértőhöz >>

Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin

Ezt olvastad már? [x]
vissza vissza