Főoldal > Cikkek > Hagyaték, örökség > Végrendelet és örökség: Mi a teendő, ha a végrendelkező gyengén vagy egyáltalán nem lát? Jogi szakértő válaszol
Végrendelet és örökség: Mi a teendő, ha a végrendelkező gyengén vagy egyáltalán nem lát? Jogi szakértő válaszol
Mi tegyen az az idős személy, aki végrendelkezni szeretne ugyan, de már nem lát igazán jól. Mennyiben számít-e, hogy gyenge látása miatt már el sem tudja olvasni a végrendelet szövegét, esetleg alá sem tudja írni azt? Egy közeli családtag megírhatja-e helyette a végrendeletet otthon? Jogász válaszol.
"Kedves Ügyvédnő! Eljött az ideje annak, hogy nagymamám végrendeletet tegyen, ám fontosnak tartom elmondani, hogy idős korára tekintettel már szinte alig lát. Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy ennek kihatása van arra, hogy milyen végrendeletet tehet? Ha szóban elmondja a végrendeletet, leírhatom én helyette, és elég, ha csak aláírja, vagy közjegyző előtt kell végrendeletet tennie? Hogyan érvényes? Sz. Júlia, Budapest.”
A törvény úgy szól, hogy „aki vak, írástudatlan vagy olvasásra vagy nevének aláírására képtelen állapotban van, írásban érvényesen kizárólag közvégrendeletet tehet”.
Közvégrendelet, írásbeli magánvégrendelet - mi a különbség?
A közvégrendelet az a végrendelet, amelyet közjegyző előtt tesz a végrendelkező. Nem összekeverendő azzal a végrendelkezéssel, amikor valaki a saját írásbeli magánvégrendeletét csak nyilvántartásba vétel végett adja le a közjegyzőnél, mert az nem ugyanaz. Közvégrendelet tételekor az okirat érvényességi feltételeire a közjegyző ügyel. Ennek részletes szabályait az 1991. évi XLI törvény tartalmazza.
A végrendelkezőnek személyesen kell megjelennie a közjegyző előtt. A közjegyzői okiratba foglalt végintézkedést a közjegyző köteles bevezetni a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába az okirat elkészítését követő 72 órán belül. A nyilvántartás a végintézkedő nevét, születési nevét, születési helyét és idejét, anyja születési nevét, valamint a végintézkedés egyedi azonosításához szükséges adatokat tartalmazza.
Mi a teendő, ha a végrendelkező nem lát vagy nem lát jól?
Amennyiben gyanú merül fel a tekintetben, hogy a végintézkedés megtételekor olvasásra vagy nevének aláírására képtelen állapotban volt a végrendelkező, akkor vizsgálódni kell. A bíróság az ilyen esetekben bizonyítást folytat le, hogy megtudja, a végrendelkező vak volt (tehát tejesen kizárt, hogy el tudta volna olvasni vagy alá tudta volna írni a végrendeletet) vagy netán csak látáscsökkenésben szenvedett. Ugyanis bizonyos fokú látáscsökkenés még lehetővé teszi azt, hogy a végrendelkező maga végrendelkezzen, azaz írásbeli magánvégrendeletet tegyen (amelyet maga is írhat vagy mással is írathat).
Azonban ha az bizonyosodik be, hogy a végrendelkező a végrendelet szövegét nem tudta elolvasni, vagy nevének aláírására egyébként képtelen volt, akkor az az írásbeli magánvégrendelet érvénytelen. A biztos tehát az, ha minden ilyen vagy ehhez hasonló esetben közjegyzőhöz fordul a végrendelkezni kívánó.
Hozzátartozó jelenléte végrendelkezéskor - fontos szabály
Fontos szabály, hogy nem lehet közvégrendeletet tenni olyan személy előtt, aki a végrendelkezőnek, a végrendelkező házastársának vagy élettársának a hozzátartozója, gyámja, gondnoka. Érvénytelen továbbá az a juttatás is, amely a közvégrendelet tételében közreműködő személy, valamint ennek hozzátartozója javára szól. Közreműködő személynek minősül például a közvégrendelet leírója.
Amennyiben olyan közjegyző előtt teszünk közvégrendeltet, aki hozzátartozó, úgy az egész végrendelet érvénytelen lesz.
A 2013. évi V törvény (Polgári Törvénykönyv) értelmében bíróság előtt már nem lehet közvégrendeletet tenni.
Szerző: dr. Illés Fanni családjogi szakértő
Fotó: Pixabay
Mi számít hagyatéki tartozásnak a jog szerint? Köteles-e az örökös az elmaradt közmű, telefon számlákat, adótartozást, albérleti díjat kifizetni az elhunyt hozzátartozó után? Vissza kell-e fizesse az örökös azt a kölcsöntartozást, amivel az örökhagyó személy még életében eladósította magát? Jogász válaszol.
Egy régi jogszabály újragondolása miatt a házastársak újabban akár közös végrendeletet is tehetnek. Kizárólag házastársak vagy élettársak is végrendelkezhetnek közösen? Melyek a házastársi közös végrendelet feltételei? Mikor lesz érvényes az okirat? Jogász válaszol.
Előfordulhat, hogy a szülő halála után két gyermeke közül csak az egyiket szeretné örökségben részesíteni, vajon lehetséges ez? Kinek és milyen esetekben jár az úgynevezett kötelesrész? Ki lehet-e zárni teljesen a kötelesrészre jogosult szülőt, gyereket, házastársat az örökségből?
Az öröklésről való lemondást gyakorta keverik az öröklés visszautasításával, holott a kettő nem ugyanaz. Öröklésről lemondani csak akkor lehet, ha az örökhagyó még él. Melyek a lemondás további követelményei? Jogászt kérdeztünk.
Miért járhat a kötelesrész még akkor is, ha a végrendeletben az örökhagyó kifejezetten kérte a jogosult kizárását? Hogyan alakul az öröklés úgynevezett kitagadás esetén? Milyen kitagadási okokat ismer el a bírói gyakorlat? Ki lehet-e valaki tagadni az örökségből azért, mert alkoholista vagy mert félrelépett időnként? Jogász válaszol.
Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.
Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!
Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin