Játszótéri konfliktusok - Mikor kell a nagyszülőnek beleavatkoznia?
Bizonyára ismerős mindannyiunknak a helyzet, amikor 1-3 éves kisunokánk egy bizonyos játék, vagy tárgy miatt konfliktusba keveredik a játszótéren egy másik gyermekkel. Észrevegyük-e egyáltalán ezeket, és ha igen, hogyan reagáljunk rá? Mikor kell, és mikor nem szabad beleavatkozni?
Már szinte megszoktuk, hogy aki motorral vagy babakocsival érkezik, vagy egy játékbabát, kisautót, vagy labdát hoz a játszótérre, annak használatára bőven akad jelentkező. Hiszen a másik játéka mindig érdekesebb, mint a miénk, és hiába van kismotorunk nekünk is otthon, olyan biztosan nincs, mint a másik gyermeknek.
Az unokának tanulnia kell a társas viselkedést
Ahogy gyakran esik szó a fizikai, értelmi, érzelmi fejlődésről, ne felejtsük el, hogy a társas viselkedést is meg kell tanulni a gyermeknek. Nagyon fontos azt is szem előtt tartanunk, hogy a unokánk kiegyensúlyozott, egészségesen szocializált, a társadalomba könnyen beilleszkedő viselkedésének elsajátításáért is felelősek vagyunk.
Mikor kell a nagyszülőnek beleavatkoznia?
Ha probléma nélkül cserélnek játékot, vagy adják oda egymásnak, amit a másik elvesz, vagy esetleg már elkér, akkor természetesen hagyjuk szó nélkül őket és örüljünk, hogy már kapcsolatba lépnek egymással, és milyen ügyesen megoldják a helyzetet. Ha viszont elindul a huzavona, vagy különösen, ha az egyikük elkezd kiabálni, vagy sírni, azonnal közbe kell lépnünk.
Ha a mi unokánk az, aki kérés nélkül elvette a másik játékát, ezzel neki szomorúságot okozva, nyomatékosan és határozottan mondjuk el neki, hogy kérés nélkül nem veszünk el semmit, és adja vissza a másik gyermeknek, hiszen megbántotta őt.
Tanítsuk meg az unokának a kérés fogalmát!
A „kérés” fogalmát már attól kezdve kötelességünk tanítani a gyermeknek, mihelyt odahoz nekünk valamilyen tárgyat. Lehet ezt játékosan, mondókaszerűen is gyakorolni otthon: kérem-köszönöm-tessék, illetve: „megnézhetem?”, „játszhatok vele”? stb.
Szabad nevelés – magatartási problémák?
Ma divatos olyan mértékben szabadon nevelni, hogy egyáltalán nem szólunk bele ezekbe a szituációkba. Ezzel azonban azt érjük el, hogy unokánkat ki fogják közösíteni az óvodában, iskolában, menekülni fognak tőle a társai, és komoly magatartási problémái adódnak majd.
Figyeljünk oda unokáinkra, és segítsük őket abban, hogy kialakuljanak bennük a társas együttélés helyes normái, hogy később bárhol, bármilyen körülmények között megállják a helyüket, és boldogok legyenek!
A kisunoka üvöltve veri az asztalt, mert nem akarja megenni a főzeléket. Mást követel. Egy idő múlva szinte minden nagymama azt mondja magában: nem hallgatom tovább ezt a hisztit, inkább egyen, amit akar - és már meg is jutalmaztuk a hisztiért, még akkor is, ha közben mérgesen csóváljuk a fejünket.
A gyermekek eleinte örülnek is meg nem is a kistestvér születésének. Örülnek, mert lehet kivel babázni, mert elmondhatják az oviban büszkén, hogy most már nekik is van húguk vagy öccsük. Nem örülnek, mert most már nem csak anya, hanem a nagyi is csak a kisbabával foglalkozna...
Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.
Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!
Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin