A „gyomorrontás”, azaz gyomornyálkahártya-gyulladás nagyon gyakori betegség. Kiválthatja egy-egy bőséges étkezés, túl hideg, túl meleg, vagy túl fűszeres étel, gyógyszer, baktérium okozta fertőzés. Általános tünete a teltségérzet, hányinger, hányás, hasmenés, gyomorfájdalom, illetve a fehéres lepedékkel bevont nyelv.
Kezelésében szükség lehet gyógyszerre (pl. széntabletta), de leghatásosabb a diéta alkalmazása. Segítségével tehermentesítjük a gyomor-bélrendszert.
Nem mindegy, hogy hogyan diétázunk!
A diéta úgynevezett progresszív, azaz felépítő jellegű. Az étrend fokozatosan bővül, alkalmazkodik a beteg állapotához. Először koplal, semmilyen szilárd táplálékot nem ehet, viszont a folyadék-és elekrolitpótlást biztosítani kell a szervezet számára. Majd az állapot javulásával fokozatosan bevezetjük az egyes tápanyagokat, ételféléket. A lépések között 1-2 nap teljen el. Naponta többször, de egyszerre keveset egyen a beteg unokánk.
Első lépés – csak folyadék
A beteg először csak folyadékot fogyasszon, mivel a hányás, hasmenés miatt rengeteg folyadék távozik a szervezetből, ezt pótolni kell. Ihat szénsavmentes ásványvizet, világosra főzött, langyos teát, szűrt almalevet, limonádét.
Második lépés - szénhidrátok
Második lépésként a szénhidrátokat építjük be az étrendbe. Ez akár másnap is történhet, ha a panaszok elmúlnak. Célszerű adni reszelt almát, sárgarépát. Ezek pektint tartalmaznak, ez a vízben oldódó rost bevonja a gyulladt nyálkahártyát, nyugtatja azt. Adhatunk nyáklevest (rizs, zab), vizes burgonyapürét, szárazon pirított búzadarát, héjában főtt burgonyát, ropit, kétszersültet.
Harmadik lépés – fehérje beépítés
Harmadik szakaszban a fehérjét építjük be. Adhatunk sovány húsféléket, pl. sertéskarajt, csirkemellet, csirkecombot bőre nélkül, pulykamellet, tonhalat, zsírszegény tejterméket (sovány túró, natúr joghurt, kefir) – a tej fokozhatja a panaszokat, ezért vagy hagyjuk ki erre az 1-2 napra az étrendből, vagy válasszunk laktózmentes tejet. Tojás is fogyasztható már, zsírszegényen elkészítve. A zsírszegénységet nem csak az alapanyagok kiválasztásával, hanem az ételkészítés során is biztosítani kell. Válasszuk a főzést, gőzben főzést, sütőzacskóban, agyagedényben sütést, száraz rántást, joghurtos habarást.
Negyedik lépés - zsiradékok
Utolsó lépésként visszavezethetjük az étrendbe a zsiradékokat, ez fokozatosan történjen. Használhatunk olajat, margarint, de csak a szokásos mennyiség kb. felét. Miután teljesen megszűntek a panaszok, a „beteg” visszatérhet szokásos étrendjéhez, de ha lehet, kerülje el a „gyomorrontást” kiváltó okot.
Fontos elkerülni!
A teljes diéta során kerülni kell a túl sok só, cukor, fűszer használatát, ezek tovább ingerlik az emésztőrendszert.
A „gyomorrontás” gyakori, banális megbetegedés, kellemetlen tüneteivel senki nem szeret találkozni, ráadásul kisgyermekekre és idősekre akár veszélyes is lehet, főleg a kiszáradás miatt. Ezért érdemes elkerülni a megbetegedést, illetve ha már jelentkezik, a diétával minél jobban törekedni kell az emésztőrendszer tehermentesítésére.
A gyermekkorban elhanyagolt látáshibák, szembetegségek komoly problémákat okozhatnak később. Többek között akár ambylopiát, azaz tompalátást is. Szakértőnket, Dr. Ungváry Lilla szemész szakorvost kérdeztük a tompalátásról.
Ha kíváncsi, eleven gyermekekkel túráztok, sétáltok jó, ha tudod milyen növények találhatók az adott kirándulóhelyen, milyen növényekkel találkozhat a gyerek a kertben, a játszótér környékén, vagy akár a lakásotokban is. Mi a teendő, ha mérgező növényt fogyaszt a kicsi?
Egy kétéves alabamai kislány, Wryn, nagymamájának, Carol Graydonnak köszönheti, hogy még életben van. A kislánynál 2 hónapos korában veleszületett nephrosis szindrómát (VNS) állapítottak meg, ami egy ritka genetikai rendellenesség, veseátültetés nélkül végzetes.
Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.
Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!
Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin