Megelőzhető-e a fitymaszűkület? Mit tehetünk a már kialakult fitymaszűkület ellen? Dr. Somló Pál gyermekorvos a körülmetélés pro és kontra érveit is felsorolja.
A fityma bőrének lazítása
Amennyiben nem történik a fiúunokánál körülmetélés, akkor 1 éves kor után javaslom a fityma bőrének föllazítását és finom húzogatását a szövődmények, összenövések elkerülésére. Amennyiben ez nem vezet teljes eredményre, de szűkület nem áll fenn, akkor finom, tompa eszközzel történő felszabadítást, majd a tartós krémezést javaslom. Itt szoktam szteroid tartalmú, antibiotikus krémet használni, mert az antibiotikum a gyulladást csökkenti, míg a szteroid hatására a visszatapadás veszélye csökken. Magam részéről úgy gondolom, hogy ennek halasztása, későbbi életkorban történő elvégzése, esetleg a fityma erőteljes hátrarántása berepedésekkel, hegesedéssel, összenövésekkel járhat. Nem utolsó sorban az idősebb korban végzett beavatkozás maradandóbb rossz élményt hagy az unokában.
A körülmetélés előnyei
A legtöbb nyugati országban nagyon elterjedt a fiúk csecsemőkori körülmetélése. Ez a keleti országokban természetes, elsősorban vallási okokból. Ma már nyugaton sem annyira ellenzett, mint hazánkban. Ott ismerik és tudják ennek előnyeit.
Mik ezek?
- a tisztán tartás mindenképpen egyszerűbb, könnyebb. A fityma alatt könnyen kialakul váladék, ún. smegma gyülem, amely büdös, fájdalmas tud lenni, nem utolsó sorban megakadályozza a fityma hátrahúzását.
- Én úgy vélem, hogy a szexuális életben is segítséget jelenthet, tekintettel arra, hogy a hímvessző legérzékenyebb része folyamatosan ingernek van kitéve körülmetélés után, így kisebb a korai ejakuláció veszélye.
- Végül, de nem utolsó sorban a statisztika azt mutatja, hogy a korai fitymaeltávolítás minimálisra csökkenti a partnernél a méhszáj-rák kialakulásának veszélyét. Érdekes módon a későbbi korban (muzulmánoknál ezt 13 évesen végzik) végzett körülmetélés nem ennyire erőteljesen preventív jellegű.
Magyarországi szokások
Most nézzük, mi a helyzet és szokás nálunk. A szülők részéről a körülmetélés elutasítása megközelíti a 98%-ot. A sebészorvos kollégák jelentős hányada a kérdéssel való foglalkozást elodázza szobatisztaság utáni időre. Kb. 4-5 éves korra. A körülmetélést leginkább csak a szülő kifejezett kérésére végzik el, ill. abban az esetben, ha ténylegesen fitymaszűkület áll fenn. Ez kétféle lehet: az egyik esetben nem lehet a bőrt hátrahúzni, míg a másik esetben a hátrahúzott bőrt nem lehet előre húzni. Ez utóbbi sokkal veszélyesebb, mert ha azonnali sebészeti megoldás nem történik, a makk elhalásával fenyegethet, a vérkeringés elszorítása, vérellátási zavar következtében. Ha nem lehet a bőrt hátrahúzni, akkor a sebészkollégák sokszor ún. plasztikai műtétet javasolnak, amelynek során a bőrön egy „Z” alakú metszést ejtenek, majd kinyújtva újra összevarrják, így az előbőr nem szűnik meg, de bővebb lesz.
Én a magam részéről ezzel többszörösen nem értek egyet, határozottan a korai körülmetélés pártján vagyok.
Vélemények a körülmetélésről
Egy kicsit áttekintettem, hogy mit lehet erről pl. a világhálón, ill. a szakirodalomban olvasni. Nos a vélemények nagyon vegyesek az interneten. Ahogy viccesen szokták mondani, van aki dicséri, van aki vissza akarja csinálni a körülmetélést. A szakirodalom két fontos dolgot említ, hogy úgy tűnik az előbőr eltávolítása hozzájárul a HIV-fertőzés és a herpeszvírus-fertőzés kivédéséhez. A szexuális élet szempontjából viták vannak, pro és kontra. Nekem a leírtakból az tűnik ki, hogy a fiatal korban végzett circumcízió egyértelműen pozitív hatással van a nemi életre, míg a későbbi körülmetélés vegyes érzelmeket és hatásokat vált ki. Itt fontos szerepet játszik az egyén pszichés hozzáállása.
Összefoglalva:
1. A fiúunokánál én kiemelten javaslom a körülmetélést. (Pl. az Amerikai Egyesült Államokban, Ausztráliában, Indonéziában, stb. a férfiak 85-90%-a körül van metélve, nem vallási okokból. Azokról az országokról nem beszélek, ahol vallási okból történik meg.)
2. Ha a fityma megmarad, akkor 1 éves kor után érdemes, finoman megoldani, a szövődmények, összenövések elkerülésére.
3. A rossz és maradandó pszichés élmények elkerülésére nem érdemes sokáig halasztani a műtétet.
4. Speciális esetekben, mint pl a fitymaszűkület valamilyen formája, vagy a túl rövid ún. fitymafék esetében mindenképpen műtéti megoldás szükséges.
A nyári közellenség. Igen sokat hallunk a kullancs csípés veszélyeiről, védőoltásról, fertőzésekről. Sokszor merül fel kérdés: mit tegyünk? Ehhez adok néhány mankót a szakmai elvek alapján.
Gyakran csak legyintünk, hiszen ez csak nátha. Holott ez az ártalmatlannak hitt betegség számtalan komolyabb probléma alapja és kiinduló pontja. Egy kis odafigyeléssel sok szövődményt megelőzhetünk kisunokánknál, ne hanyagoljuk hát el!
Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.
Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!
Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin