A nyári közellenség. Igen sokat hallunk a kullancs csípés veszélyeiről, védőoltásról, fertőzésekről. Sokszor merül fel kérdés: mit tegyünk? Ehhez adok néhány mankót a szakmai elvek alapján.
Magyarország közepesen fertőzött területnek számít, bár a betegségterjesztő kullancsok aránya területenként eltérő. Erősen fertőzött Ausztria, ahol azonban az átoltottság magas mivolta miatt a megbetegedések száma alacsonyabb, mint nálunk. Magyarországon a legtöbb kullancs Zala, Somogy és Nógrád megyében található. A többi dunántúli megye és a budai hegyek területe közepesen fertőzött. Az igazi kullancstérkép elkészítése most van folyamatban. Az első vizsgálatok azt mutatják, hogy kb. minden negyedik kullancs fertőzött vagy a Lyme-kór kórokozójával, vagy az agyvelőgyulladás vírusával.
A kullancsról
Elsősorban cserjés-erdős területen találhatóak, főként a fedetlen testrészeken, néha a laza ruhák alatt fúrják be magukat a bőrbe. A fejszervük olyan visszafelé hajló kapaszkodó kampókból áll, amely a kiesést, ill. az eltávolítást gátolja. A fejszerv nyakban folytatódik, majd következik a test. A kórokozók a nyálmirigyében helyezkednek el, melyet elsősorban akkor lövell a testbe, amikor légzési nehézségei támadnak. Ezért kiemelkedően fontos annak a régi közhiedelemnek az elfelejtése, hogy olajjal, zsírral, stb. „fojtogatni” kell, és akkor magától távozik!
A kullancs eltávolítása
A leghatékonyabb és egyszerűbb megoldás, ha egy hegyes csipesszel, vagy ún. kullancs-kiszedővel megfogjuk közvetlenül a bőr felett és enyhe forgó mozdulattal, határozottan kihúzzuk. Igen ügyesen ki lehet húzni cérnával is. Arra kell vigyázni, hogy ne húzzuk meg hirtelen, ne fulladozzon a kullancs. Ha a kapaszkodó részének egy kisebb darabja bennmarad, az helyi gyulladást okozhat, de a kullancs által terjesztett fertőző betegségek szempontjából nem bír jelentőséggel.
Ahogy fent már említettem, a kullancsra olajat, krémet tenni nem szabad! Nagyon fontos, hogy a szabadban töltött idő után alaposan átvizsgáljuk a gyermeket és saját magunkat is, ugyanis az állat a vírussal fertőzött nyálát csak a vérszívás után 4-6 óra elteltével juttatja a bőrünkbe!
Tévhitek a kullancsokkal kapcsolatban
1. A kullancs a fákról pottyan az emberre.
A közhiedelemmel ellentétben a kullancsok nem a magasból vetik magukat áldozatukra, hanem a fűszálakon, a bokrok levelein várakoznak. Egy-másfél méternél magasabbról igen ritkán kerül a felnőtt emberre kullancs, igaz, a gyerekeket éppen ebben a magasságban a fejükön éri leggyakrabban a csípés.
2. A meztelen felsőtest veszélyes.
A kullancs fénykerülő, ezért fedetlen területen ritkán csíp és nem is tud észrevétlenül a hajlatokba kerülni, ezért a nagy melegben biztonságosabb a fedetlen felsőtest, mint a bő szabású póló vagy blúz.
3. A B-vitamin erőteljes, a bőrből kipárolgó szaga elriasztja a kullancsokat.
Makacsul tartja magát ez a nézet, így egyesek már a kirándulás vagy nyaralás előtt szedni kezdik, ám a tétel tudományosan nincsen még bizonyítva, ugyanakkor megalapozatlan biztonságérzetet kelt, ezért inkább káros, mint hasznos.
Hatásos-e a kullancsriasztó?
A piacon kapható kullancsriasztók csaknem mindegyike diethyl-toluamidot (DEET) tartalmaz. Ez hatékony szer a kullancsok távoltartására, de csak a 30% feletti koncentráció tekinthető hatásosnak. Ebben a koncentrációban azonban a szer jelentős mennyisége a bőrről felszívódik, és enyhébb-súlyosabb általános tüneteket okozhat: fejfájás, szédülés, hányinger, de leírtak epilepsziás görcsöket is. Emiatt az elmúlt években a töményebb termékeket fokozatosan kivonták a forgalomból, így kerültek forgalomba az 1-2 óráig ható szerek, amelyek a gyakorlatban használhatatlanok.
Ezért számít áttörésnek a hazai piacon a GalaktivBio kullancsriasztó aeroszol megjelenése.
A GalaktivBio kullancsriasztó előnye, hogy nem tartalmaz toxikus anyagokat, így kisgyermekek védelmére is alkalmas. A készítmény legfontosabb hatóanyaga az eukaliptusz-olaj, emellett egyéb növényi illóolajokat tartalmaz. Illata kellemesebb, mint a DEET-t tartalmazó szereké. A gyártó 4-5 órás védelmet garantál. A készítmény igen stabil: 5 éves tárolás során sem mutatható ki hatáscsökkenés. A környezetre veszélytelen (EPA-011550). Állatkísérletekben, szájon át adagolva 20g/testsúlykg adagban (50 kg-s, emberi testsúlyra vonatkoztatva ez 1 kg-s (!) dózist jelentene) sem észleltek semmiféle mérgező hatást. Önkéntesek bőrére juttatva sem okozott kimutatható elváltozást (LHS-200209231).
Állatkísérletekben a szer 100%-os védelmet nyújtott. (Dr. Lakos András után.)
A KULLANCS ÁLTAL TERJESZTETT FERTŐZŐ BETEGSÉGEK
VÍRUSOS AGYVELŐGYULLADÁS
Mint a neve is mutatja, vírus terjeszti, így ellene megfelelő gyógyszerrel nem rendelkezünk. Természetesen a fertőzés kialakulása esetén vannak tüneti szerek, amelyeket alkalmazni szoktunk.
A betegség tünetei
A tünetek a fertőzés után 7-14 nappal következnek be. Sajnos a fertőző vírus nemcsak kullancscsípéssel, hanem a kullancs ürülékével fertőzött port belélegezve is bejuthat a szervezetbe és okozhat betegséget!
A betegség első fázisa: influenzára emlékeztető tünetek, mint láz, gyengeség, fejfájás, izomfájdalmak, majd kb. egy hét elteltével átmenetileg tünetmentes lesz. Ezt követően a betegség második fázisa magas lázzal kezdődik és a központi idegrendszer megbetegedéséből fakadóan a következő tünetek lépnek fel: a lázas, fejfájással (depresszióval és memóriazavarral) küzdő betegre heves hányinger tör. A kimerüléssel, gyengeséggel küzdő beteg izom-, ízületi fájdalmaktól gyötörten szédül. Az erős fények nagyon zavarják, és az ingerszegény környezetet keresi. Az agy érintettsége miatt görcsök és bénulások, valamint tarkómerevség, s egyéb szövődmények léphetnek fel, melyek a teljes vagy részleges gyógyulás kimenetelét erősen befolyásolják. A betegek 15-20%-a maradandó szövődményekkel gyógyul, azonban 1-2%-ukon a leggondosabb kezeléssel sem tudunk segíteni!
Védekezés
VÉDŐOLTÁS! Szerencsére megfelelő védőoltással rendelkezünk e betegség ellen. Ezt a védőoltást az ún. hagyományos séma szerint adva először a nulladik napon, majd egy hónap múlva kell adni, végül az egy év múltán esedékes emlékeztetővel alakul ki a közel 100%-os védettség. Ezek után három év múlva, majd minden 3-5 évben kell emlékeztető oltást adni. Ha nem kezdjük el az oltást téli, kora tavaszi hónapokban, akkor a fertőzés derekán már az ún. gyorsított séma javasolható. Ebben az esetben az első oltásokat a 0., 7., majd a 21. napon kell adni. A folytatás megegyezik a hagyományos sémával.
Érdekes módon ez a betegség gyakorlatilag csak kettő éves kor után fordul elő. Így a védőoltás is csak egy éves kor után, inkább a kettő éves kor betöltése előtt javasolható!
LYME-KÓR
A kullancsok által terjesztett betegségek közül a leggyakoribb a Lyme-kór. Világszerte elterjedt betegség, a WHO adatai szerint évente több százezer friss eset fordul elő. A kullancsok körülbelül 40 százaléka hordozza a kórokozót.
Előfordulása
Amerikában és a mi éghajlati övünkben a leggyakoribb a betegség. Magyarországon a Budai-hegység, a Balaton-felvidék, Börzsöny a "legfertőzöttebb" terület. A betegség gyakorisága évszaki ingadozást mutat. A kórokozó (baktérium) a kullancs középbeléből a vérszívás során annak nyálával jut az ember szervezetébe.
Tünetei
A "vándorló" bőrpír a legjellegzetesebb klinikai tünet. A csípés körül minimum 48 óra elteltével, de akár hetek múlva is, a széli részek felé növekvő, 3-5 centiméternél nagyobb bőrpír jelentkezik, mely növekszik (nem vándorol!), kezelés nélkül hetekig fennáll. A betegség korai tünete még a fülkörnyéki csípést követően kialakuló nyiroksejtes bőrcsomó, mely a fülcimpán cseresznyényi duzzanat formájában jelentkezik.
A Lyme-kór viszonylag gyakrabban előforduló megjelenési formája ízületi gyulladás lehet. Elsősorban egy nagyízület (például térd) érintett, a tünetek a csípés után hónapokkal jelentkezhetnek.
Kellemetlen, néha nehezen diagnosztizálható megbetegedés, mely nagyon ritkán krónikus formába is átmehet, főleg, ha nem ismerik fel.
A jó hír azonban az, hogy ezt egy baktérium okozza, amelyet antibiotikummal általában le lehet győzni.
Végül néhány jó tanács:
1. Ha erdős, bokros területen jártunk, vizsgáljuk át testünket, kullancsot keresve.
2. A kullancsot minél előbb, gyötrés nélkül, csipesszel, egy határozott mozdulattal távolítsuk el.
3. A kullancscsípés után 1-2 héttel kialakuló lázas, influenzaszerű állapot elmúlása, majd újra jelentkezése utalhat fertőzésre.
4. A csípés után figyeljünk a „vándorló” kiütésekre.
5. Gondoskodjunk a védőoltás beadatásáról.
6. A bőrpír nem pánikra, hanem kivizsgálásra és kezelésre ad okot.
A gyermekkorban elhanyagolt látáshibák, szembetegségek komoly problémákat okozhatnak később. Többek között akár ambylopiát, azaz tompalátást is. Szakértőnket, Dr. Ungváry Lilla szemész szakorvost kérdeztük a tompalátásról.
Ha kíváncsi, eleven gyermekekkel túráztok, sétáltok jó, ha tudod milyen növények találhatók az adott kirándulóhelyen, milyen növényekkel találkozhat a gyerek a kertben, a játszótér környékén, vagy akár a lakásotokban is. Mi a teendő, ha mérgező növényt fogyaszt a kicsi?
Egy kétéves alabamai kislány, Wryn, nagymamájának, Carol Graydonnak köszönheti, hogy még életben van. A kislánynál 2 hónapos korában veleszületett nephrosis szindrómát (VNS) állapítottak meg, ami egy ritka genetikai rendellenesség, veseátültetés nélkül végzetes.
Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.
Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!
Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin