Főoldal > Cikkek > Gyermekbetegségek > Mit tegyünk, ha a baba, kisgyermek lenyelt egy tárgyat, vagy félrenyelt? - Gyermeksebész válaszol

Mit tegyünk, ha a baba, kisgyermek lenyelt egy tárgyat, vagy félrenyelt? - Gyermeksebész válaszol

Szülőklapja képMi a teendő, ha a kisunokánk lenyelt egy apró tárgyat, gombot, elemet, csatot, esetleg pénzt, vagy játékdarabot? Mit tegyünk, ha félrenyel a baba, vagy kisgyermek és fullad? Gyermeksebész szakértőnk válaszol.

Szerző: Dr. Bűdi Tamás
2014-09-14
Forrás: Nagyszülők Lapja
Share on Tumblr
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Unokáinkban hamar megjelenik a világ megismerésének igénye. A megismerés a kezdetekben leginkább az ízlelésre szorítkozik, így ne nagyon csodálkozzunk azon, ha a találékony gyermek minden, számunkra elképzelhetetlen dolgot a szájába vesz.

A piciknél ez a probléma mindennapos, de nagyobbaknál is elő fordulhat, hogy játékból valamit a szájukba vesznek. Az még rendben is lenne, ha csak ízlelgetnék az apró dolgokat, a baj akkor kezdődik, ha az a bizonyos idegen test elindul lefelé. Mit is csináljunk ekkor? Az alábbiakban erre keressük a választ.

Légcsőbe került tárgyak
Ha már egyszer finomnak ítéltetett a szájba vett „újdonság”, és nem köpi ki az unoka, az két irányban indulhat lefelé. Egyrészt a nyelőcső, másrészt a légcső irányában. A nagyobb baj ez utóbbi esetben van, hiszen a gyermek megfulladhat. Nagyobb méretű játékok már a gégében megakadhatnak, ami gégegörcsöt vagy akár légzésleállást is okozhat. Ha a gyermek fulladozik, „lilul”, kapkodva veszi a levegőt, intenzíven köhög, azonnal próbáljuk meg a gyermeket fejjel lefelé tartva, hátát ütögetve eltávolítani az idegen testet. Amennyiben ez a próbálkozás rövid időn belül nem vezet eredményre, hívjunk mentőt!


 
Amennyiben a fenti, (szerencsére igen ritkán előforduló) fulladozást elkerültük, fellélegezhetünk, és  miután megnyugodtunk, végiggondolhatjuk, mit is kellene tegyünk.
 
Lényeges szabály, ha az unokának panasza van, vagy volt (köhögött, fulladozott) menjünk orvoshoz! Kisebb tárgyak minimális panaszok, átmeneti köhögési inger után az alsó légutakba is eljuthatnak! Ha a légutakba apró tárgy jut be, (apró játék, bab, borsó, stb.) az a kezdeti fulladozás után akár panaszmentesen bent lehet napokig is, amire esetleg sípoló légzés, vagy visszatérő tüdőgyulladás hívhatja fel a figyelmet.
 
Ha öklendezik vagy gombócérzésről panaszkodik a gyermek, akkor akár a garatba is beékelődhetett valami. Ez előfordulhat akár halételek fogyasztása után a garatban megakadt szálka esetében is, de akár játék, akár pénzérme is megbújhat  itt mérsékelt panaszok mellett is. Orrban, garatban, légutakban ragadt idegen testeket célszerű mielőbb szakembernek eltávolítani.
 
Nyelőcsőbe szorult játékok
Nyelési, mellkasi panaszok általában a nyelőcsőbe szorult tárgyak következtében alakulnak ki, elsősegély gyanánt egy kis víz itatásával tudunk segíteni a gyermeken. Ezt követően keressünk fel szakembert! Ha a nyelőcsőben megrekedt a lenyelt tárgy, annak eltávolítása szükséges.

Gyomorba került idegen testek
Ha az a bizonyos játék, elem, vagy pénzérme sikeresen lejutott a gyomorba, fulladozás nem volt, kapkodásra, aggodalomra semmi ok. Miután megdicsértük a gyermekünket, elhangzott az  „Egészségedre!” felkiáltás is, próbáljuk meg kideríteni, pontosan mit nyelt le, és milyen anyagból is volt az a bizonyos tárgy. Piciknél elsősorban azt kell tisztázni, hogy tényleg lenyelte-e a csöppség azt a bizonyos hiányzó alkatrészt. Babák esetében alkalmanként csak a gyanú merül fel, hogy lenyelhetett valamit, főleg akkor, ha a távirányító, vagy az óra nem működik az eltűnt a gombelem, vagy alkatrész miatt. Ha már a porszívó porzsákját is átnéztük, és a gyermek a legvalószínűbb lelőhelye az eltűnt tárgynak, az alábbiakat javaslom:

Mikor kell azonnal orvoshoz fodulni, ha a gyermek lenyelt egy tárgyat?
Több apró mágnes,  vagy gombelem, esetleg nyitott biztostű lenyelésekor (akár gyanú esetén is) mielőbb jelentkezzenek a legközelebbi ügyeleten. Amennyiben az elvégzett röntgenvizsgálat igazolja a fenti tárgyak jelenlétét, mielőbbi kórházi ellátás, megfigyelés, esetenként a fenti tárgyak sürgős eltávolítása szükséges a lehetséges szövődmények elkerülése céljából. A gombelemet a gyomorsav szétmarhatja, a belőle kijutó anyagok a gyomrot, beleket károsíthatják. Ha pedig egyszerre több mágnes is a bélrendszerbe kerül, akkor a két mágnes közé került bélszakasz átfúródhat.
 
Ha hajcsat (elsősorban csit-csat), vagy valamilyen egyenes hegyes eszköz, varrótű, gombostű kerül a belekbe, általában gond nélkül távozni szokott, de tekintettel arra, hogy nagyon ritkán ezek a tárgyak is okozhatnak bajt, mindenképpen a gyermek kórházi megfigyelése szükséges, amíg azok távoznak az emésztőrendszerből.

Ha a pici unoka által lenyelt tárgyról fentebb nem ejtettünk szót, szinte bizonyos, hogy azonnal nem kell orvoshoz forduljunk, ha a tárgy lenyelésekor semmilyen panasz nem jelentkezett. Azok a tárgyak, amelyek gond nélkül lejutnak (és nem említettük meg azokat fentebb) bajt nem okoznak, és önmaguktól távozni is fognak a széklettel együtt. Tehát, ha egy gyöngyöt, pénzérmét, golyót, vagy egyéb apró játékdarabot gond nélkül sikerült elfogyasztania a gyermeknek, ne menjünk sehova, csak várjunk türelmesen, amíg ismét napvilágra nem kerül a lenyelt idegen test. Azért azt természetesen célszerű otthon ellenőrizni, hogy a becses tárgy kikerült-e a gyermekből. Ezt „orrfacsaró” módon, a széklet tüzetes átvizsgálásával tudjuk csak megtenni (gumikesztyűben javasolt).
 
Ha már egy hete végezzük rendszeresen a fenti „hálás” feladatot és még mindig nem akadt kézre a lenyelt tárgy, akkor - amennyiben a tárgy fémtartalmú (pl. pénzérme) - célszerű egy röntgenvizsgálat elvégzése, hogy megtudjuk kell-e még morzsolgatni továbbra is a gyermek bélműködésének ékes bizonyítékát. Amennyiben 3-4 hét elteltével még mindig a hasban van a fém idegen test, akkor alkalmanként annak eltávolítása szóba jön.
 
Ha a lenyelt dolog nem tartalmaz fémet, akkor sajnos semmilyen eljárással nem lehet megbizonyosodni annak hollétéről. Orvoshoz fordulni ebben az esetben kizárólag akkor szükséges, ha a gyermeknek panasza van. Ha 1 hét alatt nem találjuk a székletben a játékot, úgy lassan feladhatjuk a felkutatását, hiszen lehet, hogy azt már az óvodai mellékhelyiségben „leadta” a gyermek. Ha esetleg mégis bent lenne, akkor előbb-utóbb a bél emésztőenzimei megbirkóznak majd a játékdarabbal.
 
Összegzés
A szájba bekerült dolgok veszélyesek is lehetnek, amint a fenti példák is mutatják. Azonban szerencsére a leírt „szörnyűségek” ritkán fordulnak csak elő. Az esetek túlnyomó többségében a „megkóstolt” tárgyak a gyermekeknek semmilyen panaszt nem okoznak, a széklettel együtt távoznak. Összegezve elmondható, hogy amennyiben az unoka panaszmentes, és nem a fentebb részletezett veszélyes tárgyakat nyelte le, nem kell orvoshoz rohanni, és nincs semmi más dolgunk,  mint naponta rendszeresen kincset keresni a kakiban.

Szerző: Dr. Bűdi Tamás gyermeksebész
Fotó: Freepik

Címkék: gyerek, lenyel, légcső, nyelőcső, baba, megfullad, fulladozás

Kapcsolódó cikkek

Székletgondok: Sikerül - nem sikerül?
Székletgondok: Sikerül - nem sikerül?

A széklettel kapcsolatosan 3 olyan alapvető betegség van, ami nem feltétlenül igényel sürgősségi ellátást. Ezek a székrekedés, végbélberepedés, illetve az újszülötteknél a sérült emlőbimbóból származó lenyelt vér okozta riadalom. Ha a nagymama vezette rögtönzött otthoni orvosi csapat bizonyossággal felgöngyölítette az ügyet, nem kell azonnal az éjszaka közepén az unokával orvoshoz rohanni.

tovább a cikkre
Fulladásveszély a babáknál - 6 hónapos kortól 3 éves korig a legmagasabb!
Fulladásveszély a babáknál - 6 hónapos kortól 3 éves korig a legmagasabb!

Bár az idegentest okozta fulladás viszonylag ritka a kisgyermekek körében, a veszély nagyon is valós – derült ki egy új kutatásból. Leggyakrabban ételek okoznak fulladást a babáknál, de az apró tárgyak, zacskók is nagy veszélyforrást jelentenek.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Szakértők

Babakonyha

Mit egyen az unokám

Békebeli burgonyás pogácsa recept: Olyan puha és finom, hogy nem lehet abbahagyni - Süsd meg az unokádnak! tovább

Kápiapaprika-krém recept: Ízletes kenyérre kenhető krém, ha már unod a vajat vagy a margarint tovább

Véd a rák, gyulladások, szívbetegség ellen, javítja a látást, erősíti az immunrendszert - Még mire jó a sütőtök?  tovább

Tyúkláb fánk recept - A legfinomabb túrófánk, ahogy a nagymamám készítette tovább

Karalábéfőzelék kuszkuszos húsgolyóval recept: Ha elszakadnál a hagyományos ételektől, próbáld ki ezt! tovább

Zöldpesztós cukkini-spagetti tonhallal - Különleges recept, ami jó a szívednek és magas vérnyomás ellen is tovább

Málnás vanília fagyi házilag: Ez az ínycsiklandó nyári édesség 20 perc alatt elkészül a konyhádban tovább

Munka, nyugdíj

Munka, nyugdíj

Nyugdíj utalási időpontok 2023: Mikor érkezik a nyugdíj és a 13. havi nyugdíj 2023-ban? - Havi utalási lista tovább

Nyugdíjemelés 2023: Január elsejétől 15 százalékkal emelik a nyugdíjakat! - Orbán Viktor most jelentette be tovább

Nyugdíjprémium és nyugdíj-kiegészítés 2022: Péntektől érkeznek a plusz pénzek a nyugdíjjal együtt tovább

Kiegészítő nyugdíjemelés és a nyugdíjprémium 2022: Mikor érkeznek a plusz összegek a bankszámlára? tovább

Nyugdíj-kiegészítés és nyugdíjprémium 2022: Mikor számíthatnak a plusz pénzre a nyugdíjasok? tovább

Emelt nyugdíj 2022: Már kedden érkezik a bankszámlára a magasabb összeg - Visszamenőleg is megkapod tovább

Nyugdíj 2022: Csúszik a beígért évközi kiegészítő nyugdíjemelés - Mikor számíthatsz a magasabb összegre? tovább

Életmód

Életmód

5-ből 4 ember túlsúlyos vagy elhízott 60 év felett - Ezért szedtek fel plusz kilókat az emberek a karantén alatt tovább

Ezért fogyassz rendszeresen levest! - Levesfogyasztás élettani hatásai, levesfőzési fortélyok, levesek a diétában, levespor veszélyei tovább

Fürdőgyógyászati kezelések kisokos: Melyik kezelés milyen betegség ellen hatásos? - Szakember válaszol tovább

Így használd a gyógyvizeket fájdalomcsillapításra! - Melyik gyógyvíz milyen betegségre jó? tovább

A betegségek hátterében vízerek és káros sugárzások is állhatnak tovább

Veszélyesek lehetnek bizonyos gyógynövények! Mit ne adjunk a gyerekeknek? tovább

Ezért muszáj párásítani a csecsemők és gyermekek szobájában tovább

hirdetés

ELLÁTÁSOK, TÁMOGATÁSOK KISOKOSA

Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.

[x] hirdetés

Legnépszerűbb

Webáruház ajánló

Ha nem jön a baba

Ha nem jön a baba

2 400 Ft.-

Megnézem

Videók

Recept ajánlatunk

Zöldséges csirkemell

Zöldséges csirkemell

Várandós kismamáknak ajánlott ételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 4 db csirkemell 1 fej lilahagyma 1 csomó újhagyma 3 db paradicsom 1 db paprika 15 dkg reszelt sajt Tej Jódozott só Bors Mustár Vaj

Recept:

A csirkemellet alaposan megmossuk, majd a mustárral ízesített tejben 1-2 órát pácoljuk. A hagymákat, paradicsomot, paprikát karikákra vágjuk.

Egy tűzálló tálat kikenünk egy kevés vajjal. A csirkemellet alaposan lecsöpögtetjük, sózzuk, enyhén borsozzuk(...) tovább a teljes recepthez...


hirdetés

CSED, GYED, GYES kalkulátor

Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!

[x] hirdetés

Legfrissebb szakértői válasz

Szatmáry Tünde Katalin

Szatmáry Tünde Katalin

Kiemelt hazai és nemzetközi nyugdíjszakreferens

tovább a szakértőhöz >>

Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin

Ezt olvastad már? [x]
vissza vissza