2023. november 29 |Taksony...

Főoldal > Cikkek > Gyermekbetegségek > Hasfájás csecsemő- és gyermekkorban

Hasfájás csecsemő- és gyermekkorban

Szülőklapja képA hasfájás a leggyakoribb tünet a gyermekeknél. Mi okozza unokánk hasfájását? Mikor kell orvoshoz fordulni a hasfájással? Mi okozza a csecsemők hasfájását? Vakbélgyulladás tünetei, bélösszecsúszás tünetei

Szerző: Dr. Bűdi Tamás
2014-08-24
Forrás: Nagyszülők Lapja
Share on Tumblr
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

A nagyszülők többsége tapasztalta már, milyen is az, amikor kisunokájának fáj a hasa. Panaszkodó, szenvedő gyermekénél nincs is kétségbeejtőbb egy nagymama vagy nagypapa számára. A hasfájás az egyik leggyakoribb tünet gyermekkorban, nincs életkorhoz kötve, akár már újszülötteknél is előfordulhat, és egyvalami biztosan igaz rá: sosem jön jókor.

De mikor is essünk kétségbe, mikor menjünk orvoshoz? Segíthetünk otthon is a szenvedő gyerkőcnek, vagy az első panaszok után azonnal szaladjunk az ügyeletre? Az alábbi néhány sorban ezekre a kérdésekre keressük a választ.
 
Rohanjunk azonnal? Mióta fáj?
Mielőtt bárhova is elrohannánk az álmos, szenvedő unokánkkall az éjszaka közepén, először érdemes egy kis „oknyomozást” tartanunk. Egy – két ritka kivételtől eltekintve általánosságban igaz az, hogy korai (1-2 órás), illetve az elhúzódó (4 napon túl fennálló) hasi panaszokkal nem kell azonnal az ügyeletre rohanni. A hasi betegségek jó része, mint pl. a vakbélgyulladás is, időbe telik, míg kifejlődik, a kezdeti tünetek gyakran szegényesek, így néhány órás panaszok után jó eséllyel egy tapasztalt orvoskolléga sem tud egyértelmű diagnózist mondani, ezért kórházi megfigyelést fog javasolni. Ennek megfelelően hacsak nem elviselhetetlenek a panaszok, egy hideg vizes borogatás mellett lehet még otthon néhány órát várni, mielőtt az orvoshoz fordulnánk. Az éjszakai panaszok nagy része magától csökken, mire beérnek a félálomban levő picivel a kórházba. A leggyakrabban banális vírusfertőzések állnak a hasi panaszok hátterében, melyek lassan, egy kis diéta, borogatás mellett maguktól gyógyulnak.
Ha pedig már sok napja, akár egy-két hete vannak panaszok, akkor jó eséllyel szintén nincs semmi sürgető „sebészkednivaló” (hiszen ha pl. vakbélgyulladás lett volna, akkor az már régen kilyukadt volna), így elegendő az ügyelet helyett másnap reggel a háziorvost felkeresni kivizsgálás céljából.
 
Tegyünk fel önmagunknak kérdéseket!
Ha már a fenti, alapvető kérdésen túl vagyunk, és még mindig otthon vagyunk, az otthoni megfigyelési idő alatt próbáljuk a hasfájás okát kitalálni. Célszerű néhány olyan kérdést feltenni magunknak, ami segíthet abban, hogy otthon is orvosolni tudjuk a bajokat.
 
Köthető-e étkezéshez a panasz?
Amennyiben evéssel kapcsolatosan javulnak, vagy megjelennek a tünetek, úgy a későbbiekben gasztroenterológiai kivizsgálás szükséges lehet majd.
 
Mit evett előzőleg az unoka?
Ha a gyermek előzőleg jól „bezabált” valamiből, vagy előzőleg nem túl diétásan (pl. bab, káposzta) evett, akkor igen valószínű, hogy ez okozza a panaszokat. Egy kis diéta, és „durrogás” mellett a panaszok önmaguktól javulni fognak.
 
Ehetett-e valamilyen romlott ételt a beteg? Van-e a családban más beteg is?
Több beteg esetében nem túl esélyes, hogy mindenkinek „fertőző” vakbélgyulladása lenne.
 
Mikor volt utoljára széklet?
Ha széklet már napok óta nem volt, úgy valószínűleg csak egy egyszerű szélgörcs áll a panaszok hátterében. Ez esetben székletet kell „csiholni”, akár egy Glicerin kúp segítségével is.
 
Vannak-e vizelési panaszok?
Gyakori vizelési panaszok, láz esetén húgyúti fertőzés a legvalószínűbb diagnózis.
 
Menstruáció várható-e, előző menstruáció során volt-e hasonló panasz?
Ha a válasz: igen, akkor görcsoldóval enyhíthetők a panaszok.
 
A panaszok megjelenését megelőzte-e valamilyen pszichés trauma?
Elsősorban nagyobb unoka, főleg lányok esetében pszichés terhelés okozhat hasi panaszokat. A serdülők kusza buksijából bármi kipattanhat, még egy nem kívánt dolgozat is okozhat „súlyos” panaszokat.
 
A hasfájás mellett van-e más tünet?
Amennyiben  hasfájás megjelenését rövidesen, néhány órán belül láz, vagy hasmenés kíséri, akkor a gyermek feltehetőleg vírusfertőzést, bélfertőzést kaphatott el. A hasi panaszok megjelenésével kb. azonos időben kialakuló láz vakbélgyulladás ellen szól! Egy kis diéta, hideg borogatás (! a meleg borogatás vérbőséget, ezáltal a panaszok fokozódását okozza), bő folyadékfogyasztás mellett az enyhébb fertőzések spontán gyorsan gyógyulnak, de elhúzódó panaszok esetén forduljanak orvoshoz!  Amennyiben több napos hasfájás után jelentkezik láz, ill. hasmenés, úgy sürgősen jelentkezzenek orvosnál az unokávall!
 

Újszülöttek
Habár az újszülöttekre a nagyszülők ritkábban vagy csak rövidebb ideig vigyáznak, azért a nagyszülőknek sem árt tudniuk az újszülöttek hasfájásának hátteréről.  Az újszülöttek hasfájásra panaszkodni nemigen tudnak, a keserves sírás mellett esetleg csak a lábfelhúzás adhat némi támpontot arra vonatkozólag, hogy hasfájás van a sírás hátterében.
 
Ennek oka leggyakrabban a mohó evés, ill. e miatti nagy mennyiségű levegő nyelése lehet. A panaszokat csökkenteni a szoptatás közbeni ismételt böfiztetésekkel lehet. A gyógyszertárban kapható, hasfájásra ajánlott készítmények alkalmazása nem javasolt, a problémát ritkán oldják meg, és tapasztalataink szerint alkalmanként súlyos mellékhatásokat okozhatnak (pl. légzéskimaradás).
 
A picik esetében amennyiben hasfájás a feltételezett diagnózis, mindig a pelus alá kell nézni, mielőtt a fenti „mohóságra” fogjuk a panaszokat. Heves panaszokat okozhat kizárt sérv is, mely lágyéktáji fájdalmas dudor formájában jelentkezik. Ha ezt tapasztaljuk a babánál, vagy ha más tünet is társul, a heves sírás mellé, mint pl. a hányás, azonnal orvoshoz kell fordulni!
 
 
Sebészeti kórképek
Nagyobb unokák esetében a sürgős műtétet igénylő hasfájások közül a teljesség igénye nélkül két gyakori kórképet emelnék ki. Az egyik a bélösszecsúszás, a másik a vakbélgyulladás.

A bélösszecsúszás (invaginatio) 3 hónapos kortól 3 éves korig a leggyakoribb. A kórkép heves, visszatérő hasi görcsökkel szokott jelentkezni, két görcsidőszak között a gyermek teljesen panaszmentes is lehet. Később, orvosi beavatkozás nélkül akár hányás, akár véres, málnazselére hasonlító széklet jelenhet meg. Kiváltó oka gyakran egy vírusfertőzés kapcsán kialakult, bél melletti nyirokcsomó megnagyobbodása. A bélfalon át a bélbe bedomborodó nyirokcsomót a bélperisztaltika elkapja, behúzza, így az egyik bélszakasz a másik belsejébe kerül. Periodikusan jelentkező görcsök esetén mielőbbi sebészeti vizsgálat szükséges, a késői diagnózis bélelhalást is okozhat!

A vakbélgyulladás (féregnyúlvány-gyulladás, appendicitis) 6 éves kor alatt igen ritkán fordul elő, általában  a nagyobbak betegsége. Kezelés nélkül súlyos, életet veszélyeztető kórkép. A betegség kifejlődése időigényes, fél-egy napos hasi panaszok után válnak egyértelművé a jelei. A vakbélgyulladást sokszor nem könnyű diagnosztizálni. Banális vírusfertőzések, melyek önmaguktól is meggyógyulhatnak, utánozhatnak vakbélgyulladást, ezért nem egyértelmű tünetek esetén indokolt lehet a várakozás, hátha elkerülhető a műtét.
 
A betegség tipikusan köldök körüli panaszokkal kezdődik, majd a fájdalom a jobb (!) alhasba vándorol. Hányás gyakran előfordul, de láz általában csak több napos panaszok után, amikor ez már a perforáció (kilyukadás) jele lehet. A kórképre bágyadtság, sápadtság, elesettség jellemző, így vigyorgó, jó étvágyú gyermeknek biztosan nincs vakbélgyulladása!

 
Fájdalomcsillapító – adjunk?

 
Ha a gyermek panaszait csökkenteni akarjuk, akkor a pocakra egy kis hideg borogatás jót szokott tenni. Ha gyógyszert szeretnénk adni, akkor görcsoldót megpróbálhatunk, használ-e. Fájdalomcsillapítót csak akkor adjunk, ha biztosak vagyunk abban, hogy a panaszokat mi okozza, és orvoshoz nem megyünk a gyermekkel. A fájdalomcsillapító a diagnózis felállításához szükséges fontos tüneteket fedhet el, így adásuk az orvosi vizsgálat előtt tilos!

 
A telefondoktor
 
Az aggódó nagyszülők egyik leggyakoribb reakciója az szokott lenni, hogy felhívják telefonon az ügyeletet, hogy mit is tegyenek a szenvedő unokával. Tapasztalatom szerint ez igen ritkán vezet eredményre, így a „telefonos segítséget” nem javaslom. Nem csak a hasfájásra, hanem általánosságban is igaz az, hogy telefonon keresztül diagnosztizálni, vagy gyógyítani nem igazán lehet! Az unoka küllemét, általános állapotát, hasát telefonon keresztül nem lehet látni. Bármennyire is csak kevéssé járatos orvosi kérdésekben egy nagyszülő, mégis mindig sokkal többet tud unokájáról, mint  a telefon túloldalán levő orvoskolléga, vagy nővér. Ezzel az ügyelet tisztában is van, ennek megfelelően a telefon túloldalán levő egészségügyi személyzet sosem fogja azt mondani, hogy ne aggódjanak, és elég, ha csak másnap látja a házi gyermekorvos a beteget. Így a tanács telefonon keresztül a legtöbb esetben csak az lehet, hogy vigyék be a gyermeket az ügyeletre, vagy ha már úgyis hasfájásról van szó, akkor akár már rögtön a sebészetre is.
 
Ha úgy érzik, hogy a kisunoka valóban beteg, otthon nem tudnak segíteni rajta, ne habozzanak, ne telefonáljanak, hanem keressék fel a legközelebbi orvost! Orvoshoz fordulás előtt pedig ne felejtsék el, hogy szigorúan tilos a gyermeket megetetni. Ha a vacsora kimarad, abba nem hal bele egy gyermek sem (még az is lehet, hogy ettől gyógyul meg az unoka), másrészt az üres has a vizsgálatot megkönnyíti, ill. azt se felejtsük el, hogy az evés-ivás a beteg műtéti ellátását késlelteti (altatást csak éhgyomri állapotban javasolt végezni)!

Címkék: hasfájás, baba, gyermek, vakbélgyulladás, bélösszecsúszás,

Kapcsolódó cikkek

Hasfájós csecsemők
Hasfájós csecsemők

Születés után a szájon át kerül a táplálék a szervezetbe, amely végig halad a gyomor-bél csatornán. A táplálkozás magzati korban a méhlepényen, a véren keresztül történt, így az addig érintetlen szervnek új feladatokkal kell megbirkóznia.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Szakértők

Babakonyha

Mit egyen az unokám

Békebeli burgonyás pogácsa recept: Olyan puha és finom, hogy nem lehet abbahagyni - Süsd meg az unokádnak! tovább

Kápiapaprika-krém recept: Ízletes kenyérre kenhető krém, ha már unod a vajat vagy a margarint tovább

Véd a rák, gyulladások, szívbetegség ellen, javítja a látást, erősíti az immunrendszert - Még mire jó a sütőtök?  tovább

Tyúkláb fánk recept - A legfinomabb túrófánk, ahogy a nagymamám készítette tovább

Karalábéfőzelék kuszkuszos húsgolyóval recept: Ha elszakadnál a hagyományos ételektől, próbáld ki ezt! tovább

Zöldpesztós cukkini-spagetti tonhallal - Különleges recept, ami jó a szívednek és magas vérnyomás ellen is tovább

Málnás vanília fagyi házilag: Ez az ínycsiklandó nyári édesség 20 perc alatt elkészül a konyhádban tovább

Munka, nyugdíj

Munka, nyugdíj

Nyugdíj utalási időpontok 2023: Mikor érkezik a nyugdíj és a 13. havi nyugdíj 2023-ban? - Havi utalási lista tovább

Nyugdíjemelés 2023: Január elsejétől 15 százalékkal emelik a nyugdíjakat! - Orbán Viktor most jelentette be tovább

Nyugdíjprémium és nyugdíj-kiegészítés 2022: Péntektől érkeznek a plusz pénzek a nyugdíjjal együtt tovább

Kiegészítő nyugdíjemelés és a nyugdíjprémium 2022: Mikor érkeznek a plusz összegek a bankszámlára? tovább

Nyugdíj-kiegészítés és nyugdíjprémium 2022: Mikor számíthatnak a plusz pénzre a nyugdíjasok? tovább

Emelt nyugdíj 2022: Már kedden érkezik a bankszámlára a magasabb összeg - Visszamenőleg is megkapod tovább

Nyugdíj 2022: Csúszik a beígért évközi kiegészítő nyugdíjemelés - Mikor számíthatsz a magasabb összegre? tovább

Életmód

Életmód

Akár a cicád életébe is kerülhet - Soha ne használd! tovább

5-ből 4 ember túlsúlyos vagy elhízott 60 év felett - Ezért szedtek fel plusz kilókat az emberek a karantén alatt tovább

Ezért fogyassz rendszeresen levest! - Levesfogyasztás élettani hatásai, levesfőzési fortélyok, levesek a diétában, levespor veszélyei tovább

Fürdőgyógyászati kezelések kisokos: Melyik kezelés milyen betegség ellen hatásos? - Szakember válaszol tovább

Így használd a gyógyvizeket fájdalomcsillapításra! - Melyik gyógyvíz milyen betegségre jó? tovább

A betegségek hátterében vízerek és káros sugárzások is állhatnak tovább

Veszélyesek lehetnek bizonyos gyógynövények! Mit ne adjunk a gyerekeknek? tovább

hirdetés

ELLÁTÁSOK, TÁMOGATÁSOK KISOKOSA

Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.

[x] hirdetés

Legnépszerűbb

Webáruház ajánló

Ha nem jön a baba

Ha nem jön a baba

2 400 Ft.-

Megnézem

Videók

Recept ajánlatunk

Zöldséges csirkemell

Zöldséges csirkemell

Várandós kismamáknak ajánlott ételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 4 db csirkemell 1 fej lilahagyma 1 csomó újhagyma 3 db paradicsom 1 db paprika 15 dkg reszelt sajt Tej Jódozott só Bors Mustár Vaj

Recept:

A csirkemellet alaposan megmossuk, majd a mustárral ízesített tejben 1-2 órát pácoljuk. A hagymákat, paradicsomot, paprikát karikákra vágjuk.

Egy tűzálló tálat kikenünk egy kevés vajjal. A csirkemellet alaposan lecsöpögtetjük, sózzuk, enyhén borsozzuk(...) tovább a teljes recepthez...


hirdetés

CSED, GYED, GYES kalkulátor

Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!

[x] hirdetés

Legfrissebb szakértői válasz

Szatmáry Tünde Katalin

Szatmáry Tünde Katalin

Kiemelt hazai és nemzetközi nyugdíjszakreferens

tovább a szakértőhöz >>

Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin

Ezt olvastad már? [x]
Hivatalos ügyek

Fontos kiskapura figyelmeztet a bank – 30 fölött is van még esély a babaváróra (x)

vissza vissza