Milyenek a túlélési esélyei ma egy méhnyakrákos betegnek? Melyek a petefészekrák hatékony gyógyítási módszerei? Mennyiben segít a kemoterápia a méhtestrákos betegeken, akiknek már áttétei alakultak ki? Orvos válaszol.
A szeméremtest és a hüvely daganatai viszonylag ritkák. A méhnyak a petefészek és a méhtest rosszindulatú daganatai előfordulási gyakoriságuk és halálozási rátájuk miatt kiemelkedő jelentőségűek.
ROSSZINDULATÚ NŐGYÓGYÁSZATI DAGANATOK - MIT ÉRDEMES TUDNI RÓLUK?
Méhnyakrák
A méhnyakrák hazánkban a 15-44 éves nők körében a második leggyakoribb daganat az emlőrákot követően. Évente 1200-1400 új méhnyakrákos betegség kerül felfedezésre, évente 400 halálesettel. A méhnyakrák jelenlegi leghatékonyabbnak tűnő eszköze a nőgyógyászati citológiai alapú szűrés. Ennek ellenére nem lehetett ezt a betegséget teljesen felszámolni. A szűrést lényegesen javították a HPV alapú diagnosztikai módszerek, és a betegség kialakulásának kockázatát csökkentik a HPV elleni védőoltások. Magyarországon 2009 óta elérhető a HPV 16,18-as típusú elleni védőoltás, illetve újabban a HPV vírus 4 és 5-ös típus elleni szérumai is megjelentek.
Fontos, hogy a rendszeres méhnyakrákszűrés a védőoltást kapó nőknek továbbra is ajánlott, mivel a méhnyakrákok 30%-át más HPV vírusok okozzák, mint amelyek a forgalomban levő szérumokban megtalálhatóak.
A méhnyakrák kezelése és a kezelés utáni túlélés a betegség stádiumától függ. A kezelési módozatok a műtét amennyiben lehetséges és az azt követő sugárterápia, amelyet sugárérzékenyítő heti kisdózisú kemoterápiás szerrel alkalmazunk. Ha a betegség kezdetben vagy a későbbiekben áttétet ad, szisztémás vénás immuno-kemotherápia a kezelési lehetőség.
A méhnyakrákok átlagos 5 éves túlélése 55-67%.
Petefészekrák
Gyakorisága Magyarországon hasonló, mint a méhnyakráké: évente 1200-1300 esetről tudni, de a halálozás magasabb, 680 körüli. A petefészekrák szűrése nem megoldott, mivel e szerv lokalizációja és hozzáférhetősége a közvetlen szövettani mintavételt nem teszi lehetővé. Jelenleg is zajlanak vizsgálatok a megfelelő szűrőmódszer kiválasztására.
A legutóbbi vizsgálatok Angliában zajlottak 2000 beteg bevonásával. Közepes és magas rizikójú hölgyeket évente megismétel transzvaginális UH-val és CA 125 tumormarkerrel követtek. A halálozás 20%-kal csökkenthető, de az eredmények nem egyértelműek, így további vizsgálatok szükségesek. A petefészekrák kialakulására a BRCA1 és BRCA2 génmutációk hajlamosítanak. Az invazív rákok 13%-áért tehetők felelőssé.
A gyógyítás szintén stádiumfüggő. A sebészeti beavatkozáson kívül a hagyományos kemoterápiás szerek mellett megjelentek a biológiai válaszmódosító terápiák. Lehetőség van ma már az egyénre szabott molekuláris genetikai vizsgálatokra épülő terápiákra.
Méhtestrák
Gyakorisága Magyarországon a méhnyakrákéhoz hasonló. Az 5 éven túli halálozás viszont évente csak 230 eset. A méhtest carcinoma szűrésére sem a transzvaginális, UH sem az endometrium biopszia nem elég hatékony.
Szerencsére a tünetek relatív korán jelentkeznek. A terápia és a túlélés is stádiumfüggő. A sebészeti megoldás és a kemoradio-terápia a fő gyógyítási módok. A kemoterápiával csak lokálisan előrehaladott vagy távoli áttétet adó esetekben próbálkozunk csekély sikerrel.
Milyen gyógyulási esélyei vannak ma a daganatos betegnek? Van-e mellékhatása a célzott terápiának, illetve hoz-e végérvényes gyógyulást? Klinikai onkológus szakértőnk véleménye, aki 40 éven át végezte daganatos megbetegedésekben szenvedő betegek gyógyszeres terápiáját.
A rák az egyik legrettegettebb betegség. Lesújtó, ha kiderül, hogy családtagunk vagy barátunk daganatos betegségben szenved, holott a kialakulásért nagyrészt mi magunk vagyunk a felelősek. Mit kell tennünk azért, hogy jó eséllyel elkerüljenek bennünket a daganatos betegségek? Egy nagyszabású tudományos vizsgálat szülte meg a választ...
Miként tud hatni a házasság egy az invazív rákbeteg gyógyulási esélyeire? Hogyan befolyásolhatja a rákbetegek gyógyulási folyamatait a testi-lelki törődés, a beteggel együttérző figyelmes gondoskodás? Közel egy évtizedes, nagy létszámú tudományos kutatás adott meglepő válaszokat ezekre a kérdésekre.
Melyek a vastagbélrák tünetei? Gyógyítható-e ma a vastagbél daganat? Hogyan történik a vastagbél-tükrözés? Miben más a kontrasztanyagos röntgenvizsgálat? Mit mutat meg a speciális CT vastagbél vizsgálat? Mikor kerül sor műtéti beavatkozásra? Dr. László András belgyógyász szakorvost kérdeztük.
A daganatos megbetegedések minden szakaszában hatékony kiegészítő terápia lehet a gyógytorna. Mennyire hasznos a gyógytorna a daganatos betegségek esetén? Miért elengedhetetlen a műtét előtti légző torna vagy a műtét utáni mozgásterápia? Gyógytornász szakértőnk válaszol.
A rákos megbetegedésektől félünk a leginkább – derült ki egy friss hazai kutatásból, tenni viszont nem teszünk ellene semmit. Pedig, ha beüt a baj, akkor akár az egzisztenciánk is meginoghat, ha meg akarunk gyógyulni...
A mellrák lehet örökletes és nem örökletes mellrák. Tudtad azt, hogy egy korszerű vizsgálattal megállapítható, hogy van hajlamod a mellrákra, illetve a petefészekrákra? És azt, hogy a petefészekrákot már csak előrehaladott állapotban lehet felismerni? Miért kellene megvárni az utolsó utáni pillanatot?
Milyen lelki folyamatokon megyünk át, amikor az orvostól először halljuk azt, hogy rákosak vagyunk? Mi játszódik le olyankor a fejünkben, amikor először hallunk súlyos betegségünkről? A daganatos betegek kétségeiről prof. dr. Szántó János onkológust kérdeztük.
Olyan sok pletyka és ellentmondás lát napvilágot az mellrák okaival és megelőzésével kapcsolatban, hogy nehéz eldönteni, kinek lehet hinni. Csak azért, mert az egyik barátnőnk azt állítja, hogy a melltartóviselés emlőrákot okoz, még nem feltétlenül igaz. Ha pedig valaki úgy gondolja, hogy csak azért, mert nem fordult még elő a családjában emlőrák, nincs kitéve a kockázatnak, nagyot téved.
Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.
Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!
Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin