2023. június 02 |Ármin, Irma, Jenő, Kármen, Kornél, Péter, Pető...
Főoldal > Cikkek > Egészség > Ne hagyd, hogy kihulljanak a fogaid! Több módszer is van a meglazult fogak megmentésére - A parodontológus tanácsai Ne hagyd, hogy kihulljanak a fogaid! Több módszer is van a meglazult fogak megmentésére - A parodontológus tanácsai
Szerző: Nagyszülők Lapja 2018-04-04 Forrás: Nagyszülők Lapja ![]()
Tévhit, hogy az életkor előrehaladtával törvényszerűen mozogni kezdenek, majd kiesnek a fogaink - mondja Dr. Molnár Bálint. A Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának egyetemi adjunktusa szerint többnyire évek, évtizedek alatt kialakuló krónikus fogágybetegség miatt lazulnak ki a fogak. Vagyis rendszeres, az íny és a csont állapotára is kiterjedő fogászati szűréssel meg lehet előzni a nagyobb bajt. A mozgó fogak jó része ma már megmenthetőSérülés, egyéb betegség nyomán kialakult csonthiány, a fogak éjszakai szorítása vagy csikorgatása következtében is kilazulhatnak a fogaink, mégsem ezek a leggyakoribb okai a fogak mozgásának. Az esetek túlnyomó többségében ugyanis a népbetegségnek számító fogágybetegség áll a háttérben. A fogágybetegségnek két típusa van:
Bármelyik fogunk mozoghat Többnyire először mégis az elülső fogaink lazulnak ki, mert ezeknek csak egy gyökerük van, míg pl. az őrlők több gyökerűek, így ezek jelentős csontvesztés esetén sem feltétlenül veszítik el stabilitásukat. Ha mégis, az többnyire elkerülhetetlen fogvesztést jelent. Dr. Molnár Bálint szerint ritka, hogy izoláltan jelentkezik a probléma. Mint mondja, ha valaki azzal a panasszal fordul fogorvoshoz, hogy mozog egy foga, általában sokkal nagyobb, rendszerszintű problémáról van szó, valószínűleg több fogat, az ínyt és az állcsontot is érinti a betegség. ![]() Ilyenkor előfordul, hogy azt a fogat, amire panaszkodik a páciens, már nem tudják megmenteni, de a többi, szintén érintett fogat igen. Ezt persze nem könnyű elfogadni, mint ahogy arra is fel kell készülni, hogy a hosszú idő alatt kialakult problémát nem lehet egyetlen beavatkozással orvosolni, többnyire hónapokig tartó kezeléssorozatra, majd rendszeres parodontológiai kontrollra lesz szükség ahhoz, hogy hosszú távon meg tudják őrizni a fogakat. Tudj meg többet! Vérző íny, érzékeny fogak, fogágybetegségek - Csak ennyit kellene tenned, hogy saját fogaid minél tovább megmaradjanak » Így lehet megmenteni az instabil fogakatSzámtalan csontpótló, ínypótló, regeneratív eljárás, rekonstruktív műtét létezik, de sosem ezzel kezdik a kezelést, először ugyanis megfelelő környezetet kell teremteni - mondja Dr. Molnár Bálint. 1. Csökkenteni kell a baktériumok mennyiségét Az egyetemi adjunktus szerint első körben csökkenteni kell a baktériumok mennyiségét, és meg kell változtatni azok összetételét a szájban. Mi a kezelés menete?
2. Amennyiben ezek a kisebb beavatkozások nem hozzák el a várt eredményt két hónap elteltével, műtétet javasolhat a parodontológus Ezek a sokszor apró területen, nagyító alatt végzett beavatkozások általában néhány fogat érintenek egyszerre. Finoman feltárják a gyulladt területet, és eltávolítják az addig nem hozzáférhető területeken visszamaradt a baktériumokat. Ha szükséges, különféle csontpótló eljárásokat is alkalmaznak. A műtétek után, ha szépen gyógyul a seb, néhány hónap alatt önmagától stabillá válhat a fog. 3. Átmenetileg a kezelés alatt vagy a műtét után is szóba jöhet az úgynevezett sínezés is Ez azt jelenti, hogy fém-, vagy üvegszál erősítésű műanyag tömőanyaggal, ill. porcelán leplezésű hidak készítésével a külső szemlélő számára nem látható módon összerögzítik a fogakat, amelyek ezáltal képesek lesznek egymást stabilizálni. A sikeres beavatkozások után is rendszeres, az állapot súlyosságától függően 3-6 havonta elvégzett - a fogkőeltávolítást is magában foglaló - folyamatos kontrollra lesz szükség ahhoz, hogy a páciens élete végéig meg tudja őrizni fogait. Forrás: semmelweis.hu Fotó: freepik/bearfotos Címkék: fogágybetegség, fogászati szűrés, kilazult fog, mozgó fog Kapcsolódó cikkek![]() Ezek a legjobb ételek tavaszi fáradtság ellen - 9 zöldség és gyümölcs, ami felpörgeti az immunrendszertA téli időszakban általában nem fogyasztunk elegendő mennyiségű zöldséget, ezáltal nem jutunk olyan mértékben természetes vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz, mint kellene - de ha ezeket eszed, elkerülheted a tavaszi kimerülést. ![]() Így lehetsz fitt és fiatalos nagyi! - 3 szuper szabadtéri program tavaszra, kimondottan 50 év felettieknekA következő hónapokban számos olyan, idősebbeknek szóló programot találsz, ami mozgásra buzdít, egészséges életmódra ösztönöz, közösséget épít és motivációt ad arra, hogy a rendszeres testmozgás a mindennapok részét képezze. ![]() Javítja a memóriát, erősíti az immunrendszert, jobb lesz tőle a közérzeted - Ezt edd reggelire minél többszörÉrdemes a reggelire odafigyelni, mert fokozza a koncentrációt, javítja a memóriát, a zöldségeknek köszönhetően garantálja a vitamin- és rostbevitelt, így egész nap élvezheted a pozitív hatását. Szakértők
![]() ELLÁTÁSOK, TÁMOGATÁSOK KISOKOSAÁllami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak. [x] hirdetés CikkajánlóRecept ajánlatunk![]() Zöldséges csirkemellVárandós kismamáknak ajánlott ételek >>12 hónapos kortól. >> Hozzávalók: 4 db csirkemell 1 fej lilahagyma 1 csomó újhagyma 3 db paradicsom 1 db paprika 15 dkg reszelt sajt Tej Jódozott só Bors Mustár Vaj Recept:
A csirkemellet alaposan megmossuk, majd a mustárral ízesített tejben 1-2 órát pácoljuk. A hagymákat, paradicsomot, paprikát karikákra vágjuk. ![]() CSED, GYED, GYES kalkulátorTudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat! [x] hirdetés Legfrissebb szakértői válasz![]() Szatmáry Tünde KatalinKiemelt hazai és nemzetközi nyugdíjszakreferens tovább a szakértőhöz >>Tisztelt Hölgyem!
|