Főoldal > Cikkek > Családjog > Nagyszülő láthatási joga: Meg lehet-e tiltani egy nagyszülőnek, hogy láthassa az unokáját?
Nagyszülő láthatási joga: Meg lehet-e tiltani egy nagyszülőnek, hogy láthassa az unokáját?
Megtilthatja-e a szülő a nagymamának, hogy látogassa az unokáját? Milyen kapcsolattartási joga van a nagyszülőnek? Milyen szempontokat vesz figyelembe a jog láthatás esetén, amikor a elmérgesedik a viszony a szülők és a nagyszülők között?
Mentálhigiénés és jogi szakértőnk válaszol.
Hányszor hallani olyat, hogy elmérgesedett viszony esetén a szülők azzal büntetik a nagyszülőket, hogy megtiltják az unokával való kapcsolattartást. A kialakult feszült viszony miatt az unokát nem viszik el a nagymamához, a nagymamát nem engedik az unoka közelébe, nem hagyják, hogy egymással telefonáljanak, miközben a nagyszülő-unoka kapcsolat ezzel óriásit sérül.
Balassa Olívia mentálhigiénés szakember praxisában nem egy nagyszülő panaszkodott már hasonló esetre, pedig a nagyszülői kapcsolattartásnak jogi szabályozása is van - erről beszél egyszerűen és közérthetően a mediátor.
Nagyszülő kapcsolattartási joga - Hogyan szabályozza a törvény?
A gyermek joga, hogy a nagyszüleivel kapcsolatot tartson
A törvényi szabályozás a gyermek szemszögéből való megközelítést használja, hiszen a kiskorú gyermek az, akinek érdekét, jogait védeni kell mivel még nem nagykorú saját dolgainak ügyvitelében érdekei érvényesítésében eljárni nem tud.
A gyermeknek joga, hogy nagyszüleivel személyes kapcsolatot tartson fenn. A kapcsolattartást a területileg illetékes gyámhatóság szabályozza, de csak akkor, ha a gyermek szülei és nagyszülei ebben nem tudnak megegyezni. Amennyiben igen, a gyámhivatal az ő egyezségüket hagyja jóvá. Természetesen ellenkező esetben is nyújt segítséget a jog: megvonja a kapcsolattartási jogot a nagyszülőktől, ha ők magatartásukkal, cselekedeteikkel ártanak az unokájuknak.
Mi a gyakorlat elvált szülők esetén?
Ha a gyermek szülei elváltak, akkor a külön élő édesapa, ritkább esetben édesanya szülei az elvált szülő leszabályozott kapcsolattartási idejében találkozhatnak unokájukkal. A gyermek láthatásának nem szabhat gátat, ha a szülők és a nagyszülők között rossz viszony van. A nagyszülő unoka kapcsolattartásban kizárólag a gyermek érdeke a mérvadó. A bírói gyakorlatban általában havonta egy hétvége ilyenkor is megilleti kapcsolattartásra unokájával a nagymamát és a nagypapát.
A nagyszülőnek megítélt kapcsolattartás általában havi 1-2 alkalom
- Igaz az, hogy a nagyszülők általában az elvált szülők idejében szokták meglátogatni az unokát. De kétségtelen tény, hogy ettől függetlenül is van joga, hiszen előfordul bizony olyan, hogy az adott szülő és a nagyszülő rosszban vannak. Ilyenkor külön kapcsolattartási alkalmat kell adni a nagyszülőnek - teszi hozzá dr. Illés Fanni családjogi szakértőnk.
- Ekkor a nagyszülő az illetékes gyámhatósághoz fordulhat s ott kérheti a kapcsolattartást. Ilyenkor a gyámhatóság mintegy úgy jár el mint a bíróság, beidézi a feleket, meghallgatja, netán a nagyobb gyermek esetében pszichológus szakértőt rendel ki. És ha feltárásra kerül, hogy a nagyszülő olyan személyiség, aki káros hatással a gyermekre nincs, és alkalmas a kapcsolattartásra, és a gyermek is akarja - ha olyan nagy hogy tud nyilatkozni- akkor bizony kiadják kapcsolattartásra, még ha a szülő bosszúra is vágyik. A kapcsolattartás gyakorisága egyedi, ügyenként változó. Nagy átlagban a nagyszülőnek megítélt kapcsolattartás havi egy-két alkalom/nap, ami szerintem kevés, főleg ha korábban jó és szoros volt a kapcsolat - fűzi hozzá magánvéleményét dr. Illés Fanni.
A legtöbb nagymama azt szeretné, ha minél több időt tölthetne el az unokájával. Gyermekkorban természetes és egészséges módon alakulhat ki a jó kapcsolat, amelyet normális esetben sem nagyszülő, sem unoka nem adna oda semmiért.
A nagyszülőség a második lehetőséget jelenti a boldog, örömteli családi kapcsolatokra. Mennyire avatkozhatunk bele a fiatalok életébe? Hogyan segítsünk úgy az új családnak, hogy az nekik jó legyen? Miért mások a nagyszülők ma, mint régebben? 7 tanács, amit minden leendő és gyakorló nagyszülőnek tudnia érdemes!
Te melyik nagyszülőtípus vagy: aki aktívan kiveszi a részét az unoka nevelésében, vagy aki főleg csak a családi eseményeken látod az unokádat? Derítsd ki pszichológus szakértőnkkel, hogy te melyik nagyszülőtípusba tartozol.
Amikor több generáció egy nagy családi házba költözik össze, a helyzetből számos félreértés és konfliktus adódhat. Mibe szólhat bele a nagyszülő és mibe nem? Melyek az együttélésre vonatkozó praktikus szabályok? Pszichológus válaszol.
Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.
Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!
Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin