Főoldal > Cikkek > Családjog > Eltartási szerződés: erre figyelj, hogy ne csapjanak be - A jogász válaszolt

Eltartási szerződés: erre figyelj, hogy ne csapjanak be - A jogász válaszolt

Szülőklapja képKinek milyen jogai és kötelezettségei vannak az eltartási szerződés során? Mi lehet a tartási szerződés legfőbb veszélye? Mi történik, ha menet közben valamelyik fél meggondolja magát, és szeretne a megállapodásból kilépni? Mi a bírósági gyakorlat konfliktusos helyzet esetén?

Szerző: dr. Illés Fanni
2015-07-01
Forrás: Nagyszülők Lapja
Share on Tumblr
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Ez a cikk 3006 napja frissült utoljára. A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek

A tartási szerződést az új Ptk. LXVI. fejezete szabályozza. A tartási szerződés keretében az úgynevezett tartásra kötelezett személy egy olyan szolgáltatást nyújt a tartásra jogosultnak, amely a jogosult körülményeinek és szükségleteinek megfelel. A tartásra jogosult körülményei alatt kell érteni többek között a korát, egészségi állapotát és anyagi helyzetét. A tartásra kötelezett azonban nem köteles valamennyi szükségletet kielégíteni, így köthető eltartási szerződés például gondozási szolgáltatásra is.

Tartási szerződés - mi a teendő, ha ingatlant is érint?
A törvény szerint a tartási szerződést írásba kell foglalni, azonban ennél több kritériumot nem fogalmaz meg. Arról se feledkezzünk meg, hogy ha a tartási szerződés ingatlant is érint, akkor csak az arra alkalmas okirat (ügyvéd által szerkesztett és ellenjegyzett) alapján fog eljárni a földhivatal.

Érdemes dokumentálni, hogy milyen ellátást kap(ott) a „tartásra jogosult”
A tartási szerződés alapján a tartásra kötelezett a tartásra jogosult körülményeinek és szükségleteinek megfelelő ellátására, illetve gondozására, a tartásra jogosult ellenérték teljesítésére köteles. Annak feltárása, hogy adott esetben, adott személyre szabva mi számít a körülményeinek és szükségleteinek megfelelő ellátásnak (mennyiségi és minőségi szempontból) a bíróság előtt folyó bizonyítási eljárás keretébe tartozik. Javasolt tehát a tartásra jogosult félnek nyújtott ellátást valamilyen módon dokumentálni, hogy az később a bíróság előtt bizonyítható legyen.

Azt, hogy pontosan mi az a szolgáltatás, amit a kötelezett nyújt és mi az ellenérték, azt a felek szabadon meghatározhatják és a későbbiekben módosíthatják a szerződésben. A jogszabály azonban példálózó jelleggel meghatározza, hogy a tartásra kötelezett kötelezettsége kiterjed a jogosult lakhatásának biztosítására, élelemmel és ruházattal való ellátásra, gondozására, betegsége esetén gyógyítására stb…

Veszélyes lehet, ha az ingatlant rögtön átruházzuk a „tartásra kötelezettre”
Gyakori az az eset, amikor a tartásra jogosult „ellenérték teljesítése” keretén belül az ingatlana tulajdonjogát ruházza át a tartásra kötelezettre. A felek megállapodásától függően az ingatlan a szerződés megkötésekor a kötelezett tulajdonába kerül, így mint sajátjával rendelkezhet. Ez azonban egy veszélyforrás a tartásra jogosultnak, ugyanis mi történik, ha a tartásra kötelezett nem teljesíti tartási kötelezettségét?

Az új Ptk. szabályozása értelmében a jogosult kérheti a kötelezettet, hogy adjon biztosítékot a tulajdonjog átruházása fejében. Amennyiben a kötelezett biztosítékot nem ad, akkor a tartásra jogosult egyoldalú kérelmére az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kerül az un. tartási jog, amely mintegy teher. Ez esetben a tartásra kötelezett szerződésszegése esetén a tartásra jogosult a tartási jog bejegyzés esetén az ingatlanból kielégítést kereshet - függetlenül attól, hogy az ingatlan tulajdonosa már a tartásra kötelezett.

Mi a teendő konfliktus esetén?
A tartási szerződés a tartásra jogosult halálával szűnik meg. Ám természetesen a feleknek jogában áll ezt megelőzően a szerződést megszüntetni.
Amennyiben azonban nincs meg az összhang a szerződést kötött felek között, akkor a bíróságnak joga van beavatkozni. Az életben számos eset előfordulhat, amiért az egyik fél már nem akarja, vagy nem tudja teljesíteni a vállalt kötelezettséget. A bíróság kérelemre a szerződés tartalmát - amennyiben a változatlan tartalommal történő fenntartása indokolatlan - módosíthatja; a tartási szerződést életjáradéki szerződésre módosíthatja; és végül a tartási szerződést megszüntetheti. Szem előtt kell azonban tartanunk, hogy a cél az ilyen esetekben az, hogy a szerződés az eredeti rendeltetését betöltse.

Tehát az elsődleges cél a felek közötti konfliktus megoldására az, hogy a szerződést módosítják. A bíróság végső eszköze a szerződés megszüntetése, amelynek alapja lehet az például, hogy a felek között megromlott a viszony. Ez utóbbi esetben a jogviszony a jövőre nézve kerül megszüntetésre, a felek igazságos elszámolásával. Fontos tudni végül, hogy amennyiben a tartási szerződés megszüntetésére irányuló per időtartama alatt halálozik el az egyik fél, azt a törvényes öröklés rendje szerint az öröklésre jogosult folytathatja.

Szerző: dr. Illés Fanni
Fotó: freepik/pressfoto

Címkék: tartási szerződés, új Ptk. LXVI. fejezete, tartásra jogosult, tartásra kötelezett, ingatlan, konfliktus

Kapcsolódó cikkek

Haszonélvezeti jog - Melyek a tulajdonos és a haszonélvező jogai és kötelességei?
Haszonélvezeti jog - Melyek a tulajdonos és a haszonélvező jogai és kötelességei?

Hogyan kell haszonélvezeti jogot alapítani, és hogyan kell azt megszüntetni? Milyen jogai és kötelességei vannak a tulajdonosnak, illetve a haszonélvezőnek? Ki jár jobban a haszonélvezettel? Ki milyen költségeket visel egy ingatlan helyreállításakor? Átruházható-e a jog? Van-e (piaci) értéke a haszonélvezeti jognak?

tovább a cikkre
Felmondás és végkielégítés szabálya nyugdíjas munkavállalók és rokkantsági ellátottak esetén
Felmondás és végkielégítés szabálya nyugdíjas munkavállalók és rokkantsági ellátottak esetén

Meg kell-e főnökünknek indokolnia a felmondást akkor, ha rokkantsági ellátottak, nyugdíjas munkavállalók vagyunk? Kitehetnek-e bennünket a munkahelyünkről a magas életkorunkra való hivatkozással? Mely esetben jár, és mely esetben nem jár végkielégítés rokkantsági ellátott, nyugdíjas munkavállalóknak? Munkajogász szakértőnket kérdeztük.

tovább a cikkre
Végrendelet: közvégrendelet, írásbeli magánvégrendelet, szóbeli végrendelet – Hogyan kell érvényes végrendeletet írni?
Végrendelet: közvégrendelet, írásbeli magánvégrendelet, szóbeli végrendelet – Hogyan kell érvényes végrendeletet írni?

Melyek a végrendelet minimum követelményei? Mikor érvénytelen egy közvégrendelet? Hogyan kell szabályosan megírni a magánvégrendeletet? Bárki lehet tanú? Kik tehetnek szóban végrendeletet? Kit lehet kizárni az öröklésből a jog szerint?

tovább a cikkre
Kedvezményes nyugdíj - Nők 40 év jogosultsági idővel igénybe vehető kedvezményes nyugdíja
Kedvezményes nyugdíj - Nők 40 év jogosultsági idővel igénybe vehető kedvezményes nyugdíja

Ki jogosult a 40 éves kedvezményes nyugdíj igénybevételére? Mi minősül jogosultsági időnek? Hogyan számítják ki a 40 éves kedvezményes nyugdíj összegét? Lehet a 40 éves kedvezményes nyugdíj mellett dolgozni?

tovább a cikkre
Betegségre, táppénzre, betegszabadságra vonatkozó jogszabályok közérthetően
Betegségre, táppénzre, betegszabadságra vonatkozó jogszabályok közérthetően

Hogyan jelentsük be a munkahelyen, ha betegek vagyunk? Fel lehet-e mondani a betegszabadság ideje alatt? Mennyi betegszabadság jár egy évben, és mennyi a táppénz összege? Milyen esetben járhat a dolgozónak kártérítés a betegsége kapcsán?

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Szakértők

Babakonyha

Mit egyen az unokám

Békebeli burgonyás pogácsa recept: Olyan puha és finom, hogy nem lehet abbahagyni - Süsd meg az unokádnak! tovább

Kápiapaprika-krém recept: Ízletes kenyérre kenhető krém, ha már unod a vajat vagy a margarint tovább

Véd a rák, gyulladások, szívbetegség ellen, javítja a látást, erősíti az immunrendszert - Még mire jó a sütőtök?  tovább

Tyúkláb fánk recept - A legfinomabb túrófánk, ahogy a nagymamám készítette tovább

Karalábéfőzelék kuszkuszos húsgolyóval recept: Ha elszakadnál a hagyományos ételektől, próbáld ki ezt! tovább

Zöldpesztós cukkini-spagetti tonhallal - Különleges recept, ami jó a szívednek és magas vérnyomás ellen is tovább

Málnás vanília fagyi házilag: Ez az ínycsiklandó nyári édesség 20 perc alatt elkészül a konyhádban tovább

Munka, nyugdíj

Munka, nyugdíj

Nyugdíj utalási időpontok 2023: Mikor érkezik a nyugdíj és a 13. havi nyugdíj 2023-ban? - Havi utalási lista tovább

Nyugdíjemelés 2023: Január elsejétől 15 százalékkal emelik a nyugdíjakat! - Orbán Viktor most jelentette be tovább

Nyugdíjprémium és nyugdíj-kiegészítés 2022: Péntektől érkeznek a plusz pénzek a nyugdíjjal együtt tovább

Kiegészítő nyugdíjemelés és a nyugdíjprémium 2022: Mikor érkeznek a plusz összegek a bankszámlára? tovább

Nyugdíj-kiegészítés és nyugdíjprémium 2022: Mikor számíthatnak a plusz pénzre a nyugdíjasok? tovább

Emelt nyugdíj 2022: Már kedden érkezik a bankszámlára a magasabb összeg - Visszamenőleg is megkapod tovább

Nyugdíj 2022: Csúszik a beígért évközi kiegészítő nyugdíjemelés - Mikor számíthatsz a magasabb összegre? tovább

Életmód

Életmód

5-ből 4 ember túlsúlyos vagy elhízott 60 év felett - Ezért szedtek fel plusz kilókat az emberek a karantén alatt tovább

Ezért fogyassz rendszeresen levest! - Levesfogyasztás élettani hatásai, levesfőzési fortélyok, levesek a diétában, levespor veszélyei tovább

Fürdőgyógyászati kezelések kisokos: Melyik kezelés milyen betegség ellen hatásos? - Szakember válaszol tovább

Így használd a gyógyvizeket fájdalomcsillapításra! - Melyik gyógyvíz milyen betegségre jó? tovább

A betegségek hátterében vízerek és káros sugárzások is állhatnak tovább

Veszélyesek lehetnek bizonyos gyógynövények! Mit ne adjunk a gyerekeknek? tovább

Ezért muszáj párásítani a csecsemők és gyermekek szobájában tovább

hirdetés

ELLÁTÁSOK, TÁMOGATÁSOK KISOKOSA

Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.

[x] hirdetés

Legnépszerűbb

Webáruház ajánló

Ha nem jön a baba

Ha nem jön a baba

2 400 Ft.-

Megnézem

Videók

Recept ajánlatunk

Zöldséges csirkemell

Zöldséges csirkemell

Várandós kismamáknak ajánlott ételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 4 db csirkemell 1 fej lilahagyma 1 csomó újhagyma 3 db paradicsom 1 db paprika 15 dkg reszelt sajt Tej Jódozott só Bors Mustár Vaj

Recept:

A csirkemellet alaposan megmossuk, majd a mustárral ízesített tejben 1-2 órát pácoljuk. A hagymákat, paradicsomot, paprikát karikákra vágjuk.

Egy tűzálló tálat kikenünk egy kevés vajjal. A csirkemellet alaposan lecsöpögtetjük, sózzuk, enyhén borsozzuk(...) tovább a teljes recepthez...


hirdetés

CSED, GYED, GYES kalkulátor

Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!

[x] hirdetés

Legfrissebb szakértői válasz

Szatmáry Tünde Katalin

Szatmáry Tünde Katalin

Kiemelt hazai és nemzetközi nyugdíjszakreferens

tovább a szakértőhöz >>

Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin

Ezt olvastad már? [x]
Játék az unokával

Ide vidd el az unokád! Szuper családi programok szeptember 23-24-én

vissza vissza