Prosztatarák: ekkora az esély a betegségre, ha több családtagnál is előfordult! Svéd kutatási eredmény

Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


Prosztatarák: ekkora az esély a betegségre, ha több családtagnál is előfordult! Svéd kutatási eredmény A prosztatarák különböző formáinak örökletességét vizsgálták meg svéd kutatók - írta a Science Nordic portál. A kutatás eredménye még magukat a svéd kutatókat is meglepte. Egy svéd kutatás, a prosztatarák különböző formáinak örökletességét vizsgálta, melynek során 50 ezer, olyan férfit vontak be a kutatásba, akiknek közeli hozzátartozójuknál már diagnosztizáltak prosztatarákot.

Örökletes a prosztatarák? - Svéd kutatók keresték a választ
A Lundi Egyetem kutatói mintegy 50 ezer férfit vizsgáltak meg, akinek a testvére prosztatarákos volt. Ezeknél az embereknél 30 százalékos eséllyel jelent meg a betegség 75 éves korukig, szemben a svéd férfilakosság átlagánál mért 13 százalékkal.

Még nagyobb veszélyben voltak azok, akiknek az édesapja és a testvére is prosztatarákos lett - náluk a kór előfordulási kockázatát 48 százalékban állapították meg.

Kiknél a legnagyobb a kockázata a prosztatarák legagresszívabb fajtájának?
A prosztatarák legagresszívebb, a test más tájain is áttéteket okozó formájának örökölhetősége meglehetősen kicsi a kutatók szerint. Kockázata az átlagos férfilakosságnál öt százalék, azoknál, akiknek a testvére a kórban szenvedett, kilenc százalék.

Azoknál alakulhatott ki legnagyobb, 15 százalékos eséllyel a kór legagresszívebb változata, akiknek az apját és a testvérét is prosztatadaganat sújtotta.

A kutatókat leginkább az lepte meg, hogy a legagresszívebb változat esélye egyforma volt azoknál, akiknek a testvérénél prosztatarákot diagnosztizáltak - függetlenül attól, hogy a kór enyhe vagy súlyos változatáról volt szó.

Mit javasolnak a kutatók, azoknak a férfiaknak, akiknek közeli családtagjánál prosztatarákot fedeztek fel?
A svéd kutatók azt javasolják, hogy azok a férfiak, akiknek közeli családtagjánál prosztatarákot fedeztek fel, menjenek el szűrésre 40 és 50 éves koruk között.

Mit tegyenek a férfiak, hogy megelőzzék a prosztatarákot?
Megelőzésként az egészségügyi hatóság azt kéri a férfiaktól, kövessék a modern irányelvek szerinti egészséges étrendet, végezzenek rendszeres testmozgást és tartózkodjanak a dohányzástól.

Fotó: Pixabay.com
Forrás: MTI

Nagyszülők Lapja

Betegségek

Nagyszülők Lapja


2016.08.24