Klimax, változó kor: milyen testi és lelki változásokkal jár? Hogyan lehet könnyebben elviselni? Pszichológus válaszol

Nagyszülők Lapja

Életmód

Nagyszülők Lapja


Klimax, változó kor: milyen testi és lelki változásokkal jár? Hogyan lehet könnyebben elviselni? Pszichológus válaszol A menopauza vagyis a nemzőképesség megszűnése, más néven klimax vagy változó kor, minden nő életében jelentős átalakulást hoz magával. Milyen fizikai tünetekkel és lelki változásokkal jár a klimax? Hogyan tudja egy nő könnyebben feldolgozni a változó kor testi-lelki átalakulását? Pszichológus válaszol. A menopauza, vagyis a nemzőképesség megszűnése, más néven klimax vagy változó kor, minden nő életében jelentős átalakulást hoz magával. Ezt a nagyon fontos életszakaszt napjainkban főként biomedikális szemléletben tanulmányozzák, kijelentve, hogy a hormonális változások sokféle testi tünetben nyilvánulhatnak meg.  

Klimax, változó kor - milyen változásokkal jár?


Melyek a változó kor testi tünetei?
A klimax testi tünetei valóban sokfélék lehetnek: a hőhullámok és az éjszakai verítékezés nyugati típusú társadalmakban, köztünk nálunk is, igen gyakoriak. Ezeket ingerlékenység, fejfájás és különféle egyéb fájdalmak, hízás, koncentrációs zavarok valamint szorongásos és depresszív tünetek is kísérhetik. A fenti tüneteket összefoglaló névvel menopauzális szindrómának nevezik, melynek része lehet továbbá a libidó csökkenése is.


Kultúránkban a nőknél a fiatalság, a szépség és az egészség számít alapvető értéknek a bölcsességgel és élettapasztalattal szemben

Milyen pszichés változásokkal jár a klimax?
Legalább ennyire fontos szerepet játszanak ebben a folyamatban a biológiai változással egy időben történő életesemények. Ki kell hangsúlyozni, hogy erre az életszakaszra sokféle szociális megterhelés is jut, nem csak azzal kell a nőknek megbirkózniuk, hogy életfeladatuk megváltozott. Például ekkortájt jellemző a szülők és egyéb közeli hozzátartozók elvesztése, melyek megviselhetik a nők alkalmazkodóképességét, szembesítik saját létük végességével, képességeik esetleges csökkenésével. Ekkor jellemző még, hogy a gyerekek kirepülnek a családi fészekből, ami a szülőpár kapcsolatának megváltozását is törvényszerűen magával hozza.

A nők társadalmi státusza is csökken, hiszen kultúránkban a nőknél a fiatalság, a szépség és az egészség számít alapvető értéknek a bölcsességgel és élettapasztalattal szemben, melyet egy idősebb nő inkább tud felmutatni, mint a fiatal. Kutatások támasztották alá, hogy a keleti típusú kultúrákban, ahol az idősebb nők nagyobb megbecsültségre számíthatnak, a nőket sokkal kevésbé viselik meg a menopauza által okozott testi változások, kevésbé fordulnak orvoshoz emiatt. A nők viselkedésének változása tehát nem elsősorban a hormonális változások függvénye, hanem sok tényező összjátékának eredménye.

Hogyan tudja könnyebben elviselni egy nő a klimax testi-lelki változásait?
A legfrissebb kutatások alapján a nők öregedésről alkotott képe nagyban befolyásolja a menopauzális tünetek megjelenését. Ezért lényeges kihangsúlyoznunk, hogy érdemes szembenézni az előttünk álló változással, leszámolni negatív elvárásainkkal, mert ettől várhatóan jobban viseljük majd testünk szükségszerű változását. A menopauza egyébként az esetleges nem kívánt terhességtől való félelem megszűnése miatt akár felszabadító érzéssel is járhat, ami szexuális életünkre is pozitív hatást gyakorolhat.

Szerző: Habis Melinda klinikai szakpszichológus, személyközpontú terapeuta - www.onlinetanacsadas.com
Fotó: Pixabay

Nagyszülők Lapja

Életmód

Nagyszülők Lapja


2016.10.24