Ha egy kis kultúrára vágysz a koronavírus idején: Színházak, operák, koncerttermek, művészek ingyenes előadásai online

Nagyszülők Lapja

Aktuális

Nagyszülők Lapja


Ha egy kis kultúrára vágysz a koronavírus idején: Színházak, operák, koncerttermek, művészek ingyenes előadásai online Mit csináljon az, aki egy kis kultúrára vágyna az otthonában, a koronavírus idején? Hoztunk ötleteket. Már 50 koronavírusos beteget tartanak nyilván Magyarországon (2020. március 17-ei adat), közben bezártak a mozik, színházak, múzeumok, és mindenkit arra kérnek, maradjon otthon, hogy meggátolja a vírus terjedését. De mit csináljon az, aki egy kis kultúrára vágyna az otthonában? Hoztunk ötleteket.

A koronavírus-járvány miatt bezárt kulturális intézmények közül számos kínál digitális tartalmakat, többek között korábbi produkciók felvételeit és élő koncerteket, előadásokat.

Digitális, online tartalmakat kínálnak az operaházak, koncerttermek, színházak


A Magyar Állami Operaház videósorozatot indított, amelyben szombaton és vasárnap 19 és 21 óra között részleteket mutatnak be a különböző produkciókból az Opera és a Papageno Facebook-oldalán. Március 21-én A Mester és Margarita, 22-én A kairói lúd, avagy A rászedett vőlegény látható. A következőkben a Carmen, a Tavaszi tekercs (Menotti A telefon, Mozart A színigazgató, Libby VIII. Henrik feleségei),  Az aranyműves boltja, a Máté-passió, a Parsifal, majd Mascagni Messa di Gloriája és a Parasztbecsület szerepel a kínálatban.

A Müpa megnyitotta médiatárát, ahol regisztráció nélkül is elérhető több mint 100 koncert, előadás és irodalmi est HD-minőségű felvétele.

A Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) muzsikusai hétfőtől minden nap Karanténesteket tartanak. Az online követhető kamarakoncertek a zenekar Facebook-oldalán és a www.bfz.hu oldalon láthatók 19.45-től.

A Vígszínház naponta 19 órakor jelentkezik be VígLive műsorával a színház Facebook oldalán, a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház több előadása felvételről elérhető, az M5 csatornán színházi előadások mellett a Nemzetközi Cirkuszfesztivál gálája is megtekinthető.

Ha egy kis kultúrára vágysz a koronavírus idején: Színházak, operák, koncerttermek, művészek ingyenes előadásai online
Március 15-én az interneten közvetítették élőben a Fővárosi Nagycirkusz előadását

A Miskolci Nemzeti Színház március 17-én, kedden A velencei kalmárt közvetíti Facebook-oldalán, csütörtökön a Budafoki Dohnányi Zenekar március 13-i koncertjét felvételről teszi elérhetővé a BDZ YouTube csatornáján, másnap a Balog Józseffel közös Beethoven-koncertjük lesz elérhető. Csütörtökön a kaposvári Csiky Gergely Színház Csehov Meggyeskert című művének bemutatóját közvetíti.

Élőben közvetítik Lugosi Dániel Ali Virtuózok győztes önálló koncertjét  március 23-án a tehetségkutató Facebook-oldalán, 24-én a Szent Efrém Férfikar koncertje az együttes közösségi oldalán követhető.

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ a Fővárosi Nagycirkusz Facebook-oldalán kulisszatitkokkal, riportokkal és érdekességekkel gazdagított online tudósításokkal, valamint a Fővárosi Nagycirkusz korábbi, rögzített műsorainak levetítésével jelentkezik.

A TRIP Hajó legénysége "karanténszínházat" alapított, amelynek előadásait Facebook-közvetítéseken láthatja a közönség. Az első előadás hétfőn lesz: Dennis Kelly After the End című darabját mutatják be a Merlin Színház 2008-as magyar nyelvű ősbemutatója nyomán.

Számos híres külföldi intézmény is kínál online tartalmakat: a bécsi Staatsoper weboldalán például régebbi opera- és balett közvetítések láthatók, a Detroiti Szimfonikus Zenekar ingyenesen elérhetővé teszi a teljes archívumát.

Több művész a "kényszerszabadsága" alatt élőben közvetít.  Igor Levit orosz-német zongoraművész például otthonából, a Twitteren ad zongoraesteket, 60 ezer követője nagy örömére. Joyce DiDonato amerikai mezzoszoprán a szalonjában énekelt vasárnap Piotr Beczala lengyel tenorral részleteket Massenet Werther című operájából, élőben közvetítve a Facebookon és az Instagramon, felhasználva az alkalmat, hogy adományozásra szólítsanak fel a színházak és a zenekarok részére.

Ha egy kis kultúrára vágysz a koronavírus idején: Színházak, operák, koncerttermek, művészek ingyenes előadásai online
Online-koncertet adott az Óbudai Danubia Zenekar a Zeneakadémián március 13-án, üres nézőtér előtt

"Ha te nem jössz a zenéhez, a zene jön el hozzád" - fogalmazta meg mintegy mottóként a Párizsi Filharmónia, amelynek "zenei túlélőkészletként" minden régi koncertje elérhető a PhilharmonieLive alkalmazása segítségével.

A Párizsi Opera, amelynél a bezárás a történelmi és drága sztrájkot követi, a Culturebox-szal közösen ingyen opera- és balettközvetítéseket tesz elérhetővé a honlapján. Március 17-én, kedden a március elején bemutatott Manon Lescaut új előadása lesz műsoron.

Hétfőn a világ egyik leghíresebb operaháza, a New York-i Metropolitan tesz közzé műsorokat honlapján. "Zenei vigaszt szeretnénk nyújtani minden operakedvelőnek ezekben a nehéz percekben" - mondta üzenetében Peter Gelb, az opera igazgatója.

A bécsi és a müncheni operaház is követi a példát, a Stockholmi Opera pedig Wagner a Valkűrök című ötórás művét sugározza videófelvételen.

A világ legrangosabb zenekara, a Berlini Filharmonikusok kezdte a sort azzal, hogy ingyenes hozzáférést biztosított egy hónapra az amúgy fizetős Digitális Koncertterméhez.

Bevásárlás, gyógyszerbeszerzés, online oktatás - Így segítik az idősebbeket a művészek


Mindemellett az Emberi Erőforrások Minisztériuma összefogást ösztönöz: arra kéri az előadóművészeti intézmények vezetőit, művészeket, szakembereket, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez, amelynek célja a koronavírus-járvány miatt veszélyeztetett szépkorúak megsegítése.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) támogatja a kaposvári Csiky Gergely Színház kezdeményezését, mely szerint a színházbezárásokkal szabaddá váló munkaerővel, kihasználatlan eszközökkel segítenék a koronavírus-járvány miatt veszélyeztetett szépkorú lakosságot - olvasható az Emmi MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.

Mint írják, a kezdeményezés célja, hogy olyan - szakmai hozzáértést nem igénylő - feladatokat lássanak el, amely e vészterhes időben a társadalom javát szolgálják, ugyanakkor segítséget tudjanak nyújtani azoknak, akik kiemelten veszélyeztetettek, nehezebben alkalmazkodnak, illetve kevesebb lehetőségük van kivédeni a koronavírus-járvány nehézségeit.

A vállalható feladatok között lehet bevásárlás, gyermekfelügyelet, gyógyszerbeszerzés, online oktatás, illetve minden olyan tevékenység, amely segítséget nyújt az időseknek, rászorulóknak.

A közleményben Fülöp Péter művészeti, közművelődési és közgyűjteményi ügyekért felelős helyettes államtitkárt, a Csiky Gergely Színház igazgatóját idézik, aki kiemelte: kulturális területen sok potenciálisan szabad munkaerő csoportosítható át oda, ahová szükséges. "Nem hagyhatjuk figyelmen kívül az emberi pszichét, mely akkor a legerősebb, ha hasznos, segítő eleme a társadalomnak" - mondta.

Mint írják, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kéri az intézményvezetőket, előadóművészeket, szakembereket, hogy csatlakozzanak a kezdeményezéshez és fogjon össze az előadóművészet a vészhelyzet elhárításában. További információt a szaktárca ideiglenes e-mail címén, az emmikultsajto@gmail.com címen kérhetnek az érdeklődők.

Forrás: MTI
Fotók: MTI/Mohai Balázs

Nagyszülők Lapja

Aktuális

Nagyszülők Lapja


2020.03.17