Főoldal > Cikkek > Gyermeknevelés > Kevésbé szoronganak és kiegyensúlyozottabbak azok a gyerekek, akiknek szoros a kapcsolata a nagyszülőkkel
Kevésbé szoronganak és kiegyensúlyozottabbak azok a gyerekek, akiknek szoros a kapcsolata a nagyszülőkkel
A nagyszülők kulcsfontosságú szerepet játszanak az egyes országokban lassan járványszerűen terjedő gyermekkori szorongás elleni harcban, ezért nagyon fontos lenne a nagyszülőknek a jelenleginél nagyobb szerepet adni a családok életében.
A nagyszülők kulcsfontosságú szerepet játszanak az egyes országokban lassan járványszerűen terjedő gyermekkori szorongás elleni harcban, ezért az eddiginél is komolyabb szerepet kellene nekik szánni a családok életében egy brit jótékonysági szervezet vezetője szerint.
A gyermekek lelki egészsége sokat sérült a családok szétdarabolódása és a közeli rokonok szétszóródása miatt, ezért nagyon fontos lenne a nagyszülőknek a jelenleginél nagyobb szerepet adni a családok életében – figyelmeztetett a brit Childline alapítója, Dame Esther Rantzen, ez olvasható a csalad.hu-n
A nagyszülők a gyermeki szorongás ellen
A helyzet az Egyesült Királyságban annyiban más, mint Magyarországon, hogy a szigetországban a nagyszülők szerepe szűkebb sok család életében, mint nálunk. Esther Rantzen szerint fontos lenne, hogy a francia szabályozáshoz hasonlóan az Egyesült Királyságban is törvény garantálja az unokák jogát a nagyszülőkkel való találkozáshoz.
Annál inkább, mert sok szülő túlságosan elfoglalt ahhoz, hogy képes legyen gyermeke érzelmi igényeit kielégíteni – tette hozzá a civil szervezet vezetője.
Gyorsan nő a szakember segítségére szoruló gyermekek száma
Nemrégiben megjelent adatok szerint az elmúlt két évben a szigetországban megduplázódott a szorongás miatt szakemberhez forduló gyermekek száma. Egyikük, a 21 éves Hollie Evans elmesélte, ő azt követően fordult a Childline-hoz, hogy egy öngyilkossági kísérlet után egy kórházban mentették meg az életét. A szervezet segített neki abban, hogy ismét képes legyen megnyílni az emberek előtt és további terápiás segítséget kérni. A szervezet már több mint 21 ezer alkalommal segített a hozzá forduló fiataloknak.
Régebben más volt? Mi változott?
„Amikor gyermek voltam, nagycsalád vett körül. Amiről nem tudtam a szüleimmel beszélni, azt megbeszélhettem a többiekkel. Voltak közös családi étkezések, ahol feltűnt, ha valaki esetleg boldogtalan” – mesélte Dame Esther Rantzen.
„Manapság az emberek egész nap elfoglaltak, néha két-három munkahelyük van egyszerre, és vagy mennek a munka után, vagy a családot hátrahagyva követik a munkát. Akárhogy is, a szűk család nagyon elszigetelt lett” – tette hozzá a BBC-ben.
„A szélesebb család mára teljesen szétszóródott, úgy látom, ma már nem prioritás a fenntartása. Pedig a nagyszülők támogató szerepe segíthetne a gyermekeket rádöbbenteni arra, hogy talán mégsem minden olyan rossz” – fogalmazott a Childline alapítója.
Dame Esther Rantzen szerint jó lenne azt hinni, hogy voltaképpen nem is nőtt a mentális problémák száma, inkább csak arról van szó, hogy nagyobb figyelem vetül rá. „De sajnos azt gondolom, valós emelkedésről beszélhetünk, és hacsak nem találunk hatásos megoldást a problémára, akkor a gyermekek szorongása erősödik majd, akár öngyilkos gondolatokig vagy krónikus mentális problémákig vezetve, ahogyan egyre idősebbek lesznek” – vélte a Childline alapítója.
Mi mást is javasolhatnánk, mint hogy aki úgy érzi, ilyen problémával szembesül, forduljon valamelyik segélyvonalhoz vagy szakemberhez.
Azok a gyermekek, akiknek minden nap olvasnak, előnnyel indulnak az iskolában és boldogabb felnőtté válhatnak. A témának ma különösen fontos szerepe van, hiszen január 22-e a magyar kultúra napja.
Az előítéletet ösztönösen adjuk át gyermekeinknek, unokáinknak, anélkül, hogy tudatában lennénk azzal. De mi is az az előítélet, és hogyan működik? Miért akarjuk azt görcsösen megtanítani a következő generációnak is? Balassa Olívia jegyzete.
Mit tegyél, hogyan reagálj, ha az unoka nem teszi meg azt, amire kéred, illetlenül viselkedik, szemtelenkedik? 5 gyarkorlati tanács (nem csak) magatartási és figyelemzavaros unokák szüleinek és nagyszüleinek.
Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.
Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!
Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin