Főoldal > Cikkek > Gyermekbetegségek > Kullancsok által terjesztett betegségek

Kullancsok által terjesztett betegségek

Szülőklapja képMilyen betegségeket terjesztenek a kullancsok? Mik a Lyme-kór tünetei? Mik a vírusos agyhártyagyulladás tünetei? Hogyan kezelhetőek a kullancs által okozott betegségek?

Szerző: Nagyszülők Lapja
2014-09-23
Forrás: Nagyszülők Lapja
Share on Tumblr
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

A kullancsok megszámlálhatatlan betegséget terjesztenek, a mi éghajlatunkon azonban szerencsére csak néhány kórokozót hordoznak ezek az apró termetű paraziták.

Milyen betegséget terjesztenek a kullancsok?
Kullancs által terjesztett és emberre is veszélyes betegséget Magyarországon lényegében csak kettőt ismerünk: a közismert vírusos agyhártyagyulladást – kullancs-enkefalitiszt - és az viszonylag újabban felfedezett, baktérium okozta Lyme-kórt. Az előbbi betegség súlyosságával, míg az utóbbi gyakoriságával tűnik ki. Ezer kullancsból csak egyetlen fertőzött vírussal, de legalább száz baktériummal. Vagyis csak minden ezredik csípés okozhat vírusos, de minden tizedik bakteriális fertőzést.
 
A vírusos agyhártyagyulladás és a Lyme-kór jellemzői
Csak a vírusos agyhártyagyulladás ellen véd az oltás, a  Lyme-kór kórokozóját pedig elpusztítja a megfelelő antibiotikum. A Lyme-kór ellen még nem rendelkezünk oltóanyaggal. A fertőzött kullancsok néhány óra (4-8) után már megfertőzhetik áldozatukat. Míg a vírusos agyhártyagyulladás két-három hét alatt lezajlik, addig a Lyme-kór évekig, sőt évtizedekig is eltarthat, ezalatt újabb meg újabb szervek bántalmát okozhatja.
A vírusfertőzés tünetei a csípéstől számított egy hónapon belül jelentkeznek, de a Lyme-kór lappangási ideje néhány hét, néhány hónap, sőt néha több év is lehet. Fontos különbség, hogy az agyhártyagyulladás megelőzhető védőoltással.
 
Mi jellemző a kullancsok életterére, hogyan találják meg áldozatukat, hogyan terjed a fertőzés? 
Az  erdőkben, ott is leginkább a bőséges aljnövényzettel borított területeken élő kullancs legnagyobb ellensége a szárazság, valamint a száraz, hideg tél. Minél enyhébb, csapadékosabb telet tudhatunk magunk mögött, annál nagyobb kullancsinvázióra lehet számítani. A kullancsok alattomosan támadnak. Míg egyéb élősködők csípése fáj, viszket, azaz felhívja magára a figyelmet, addig a kullancscsípés észrevétlen. Ugyanis szúrás előtt a kullancs érzésteleníti a bőrt, még gyulladásgátlót is spriccel, nehogy a fájdalom vagy a viszketés elárulja. A csípés után, amennyiben az észrevétlen marad, megtapad áldozatán, felkészülve a napokig tartó szívásra. A kullancsok esetében a fertőzés átvitelének leggyakoribb módja az, hogy a kullancsok nyálmirigyében tenyésző mikroba a kullancs  nyálzásával bejut az áldozatba.

Hol számíthatunk leggyakrabban kullancsokra?
Hazánkban elsősorban a Dunántúlon és az Északi-középhegységben terjedtek el a vírusos agyhártyagyulladást – kullancs-enkefalitiszt - közvetítő kullancsok, különösen a bükkös tölgyesekben gyakoriak.

A kullancs-enkefalitisz
Típusos esetben a kullancs-enkefalitisz – agyhártyagyulladás két fázisban zajlik, mindkét fázist hőemelkedés, láz vezeti be. Miután a kórokozó vírus az emberi szervezetbe jut és ott szaporodásnak indul, az átlagosan két hetes lappangási idő után közepesen magas láz, elesettség, rossz közérzet, végtag- és izomfájdalom jelentkezhet, amelyek emlékeztetnek az influenza tüneteire.
A betegség általában kezelés nélkül is elmúlik egy héten belül. A betegek zöménél ezzel lezajlott a fertőzés, ám kisebb hányaduknál, mintegy 10-20 százalékuknál a vírus az idegrendszerbe jut és ott is szaporodásnak indul. Náluk a csípés utáni 2-4 héten belül jelentkezik a betegség második fázisa: az előbbinél magasabb láz, és idegrendszeri tünetek. Szédülés, heves fejfájás, hányás mellett a beteg magatartása megváltozik, igen aluszékonnyá válik.
Súlyosabb esetekben mivel a vírus az agykéreg és a gerincvelő mozgató idegsejtjeit támadja meg, ezért a fent sorolt tüneteket végtagbénulások kísérhetik. Gyermekkorban az enyhébb megbetegedés jellemző, amely szintén magától elmúlik és maradandó elváltozások nélkül gyógyul. A felnőtteknél a súlyosabb lefolyásúból van több. Ma még nem tudható, mi befolyásolja a kórlefolyást, azaz mely tényezők okolhatók azért, hogy ugyanaz a kórokozó egyeseknél kisebb, influenza-szerű betegséget, míg másoknál súlyos kórfolyamatot indít el.

A Lyme-kór
A Lyme-kórt vagy "kullancs-kórt" a kullancsokból, a kullancscsípéskor keletkező nyílt bőrsebbe kerülő baktériumok (Borrelia burgdorferi) okozzák. A kórokozó szervezetben rendkívüli alkalmazkodóképességének köszönhetően kezelés nélkül évekig-évtizedekig megbújhat. A Lyme-kórra jellemző a korai és jellegzetes bőrelváltozás. A csípés helyén a csípés után több nappal kezdődő és széli részein lassan növekvő, a bőr felszínéből nem előemelkedő bőrpír jellemző. A pír közepe elhalványul, és így gyűrű alakúvá válik. Leggyakrabban egyetlen, alig lobos külső gyűrű veszi körbe a központi gyulladásos területet. A kokárdaszerű bőrelváltozás átmérője legalább 5 cm, napról-napra terjed. Kialakulhat néhány óra, de néha csak egy hónap után. (Ezért a kullancscsípés helyét figyelni kell legalább 4-6 hétig.)  A  bőrelváltozás fájdalmatlan, nem, vagy csak alig viszket. A legtöbb ember figyelmet sem fordít rá. A folt néhány hét után magától is elmúlik. Nagyon fontos ennek az ártalmatlannak látszó bőrgyulladásnak mielőbbi felismerése. Eközben és emellett viszont az egész szervezet megbetegszik, amit az azonnal, vagy csak később jelentkező és szinte megszámlálhatatlan tünet jelez. Influenzaszerű tünetek: láz, fej-, izom- és ízületi fájdalmak, indokolatlan fáradékonyság jelentkezik. Jellegzetes a vándorló zsibbadások érzése, végtaggyengeség. A Lyme-kór hónapok, de évek, sőt évtizedek múltán is megbetegítheti bármely szervünket. A kórokozó ugyanis a keringéssel bárhova eljuthat és alkalmas körülmények között idült jellegű gyulladást válthat ki. 

Hogyan gyógyítható a Lyme-kór?
A kórokozó számos gyógyszerre érzékeny, sokféle antibiotikummal elpusztítható. A teljes gyógyuláshoz elengedhetetlen, hogy a betegséget minél korábban felismerjük. Amennyiben igazolódott a betegség, hatékony és megfelelő dózisban és elegendő ideig tartó antibiotikumos kezelés szükséges. Az antibiotikumos kezelésre friss fertőzés esetén is legalább négy-hat hétig van szükség. Idült betegség kialakulása esetén az antibiotikus kezeléseket kúraszerűen ismételni kell. Lyme-kór ellen jelenleg még nincs védőoltás.

Dr. Szabolcs Andrea
Forrás: www.bethesda.hu

Címkék: kullancs, betegség, lyme-kór, vírusos agyhártyagyulladás, kullancs-enkefalitisz

Kapcsolódó cikkek

Védekezés a kullancsok ellen
Védekezés a kullancsok ellen

A nyári közellenség. Igen sokat hallunk a kullancs csípés veszélyeiről, védőoltásról, fertőzésekről. Sokszor merül fel kérdés: mit tegyünk? Ehhez adok néhány mankót a szakmai elvek alapján.

tovább a cikkre
A kullancscsípés - hogyan védekezzünk és hogyan távolítsuk el - VIDEÓVAL
A kullancscsípés - hogyan védekezzünk és hogyan távolítsuk el - VIDEÓVAL

Amikor unokáinkkal szabadtéri programra indulunk, lehetőleg kerüljük a kullancsokban gazdag, sűrű aljnövényzetet, bozótost, az erdőkben csak a kijelölt gyalogutakon haladjunk, és feltétlenül használjunk kullancsriasztó szert.

tovább a cikkre
A kullancs eltávolítása, kullancscsípés veszélyei
A kullancs eltávolítása, kullancscsípés veszélyei

Mit tegyünk, ha kullancsot találunk magunkban, vagy unokánkban? Hogyan szedjük ki a kullancsot? Szükséges-e megvizsgáltatni a kiszedett kullancsot? Infektológus szakember véleménye.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Szakértők

Babakonyha

Mit egyen az unokám

Békebeli burgonyás pogácsa recept: Olyan puha és finom, hogy nem lehet abbahagyni - Süsd meg az unokádnak! tovább

Kápiapaprika-krém recept: Ízletes kenyérre kenhető krém, ha már unod a vajat vagy a margarint tovább

Véd a rák, gyulladások, szívbetegség ellen, javítja a látást, erősíti az immunrendszert - Még mire jó a sütőtök?  tovább

Tyúkláb fánk recept - A legfinomabb túrófánk, ahogy a nagymamám készítette tovább

Karalábéfőzelék kuszkuszos húsgolyóval recept: Ha elszakadnál a hagyományos ételektől, próbáld ki ezt! tovább

Zöldpesztós cukkini-spagetti tonhallal - Különleges recept, ami jó a szívednek és magas vérnyomás ellen is tovább

Málnás vanília fagyi házilag: Ez az ínycsiklandó nyári édesség 20 perc alatt elkészül a konyhádban tovább

Munka, nyugdíj

Munka, nyugdíj

Nyugdíj utalási időpontok 2023: Mikor érkezik a nyugdíj és a 13. havi nyugdíj 2023-ban? - Havi utalási lista tovább

Nyugdíjemelés 2023: Január elsejétől 15 százalékkal emelik a nyugdíjakat! - Orbán Viktor most jelentette be tovább

Nyugdíjprémium és nyugdíj-kiegészítés 2022: Péntektől érkeznek a plusz pénzek a nyugdíjjal együtt tovább

Kiegészítő nyugdíjemelés és a nyugdíjprémium 2022: Mikor érkeznek a plusz összegek a bankszámlára? tovább

Nyugdíj-kiegészítés és nyugdíjprémium 2022: Mikor számíthatnak a plusz pénzre a nyugdíjasok? tovább

Emelt nyugdíj 2022: Már kedden érkezik a bankszámlára a magasabb összeg - Visszamenőleg is megkapod tovább

Nyugdíj 2022: Csúszik a beígért évközi kiegészítő nyugdíjemelés - Mikor számíthatsz a magasabb összegre? tovább

Életmód

Életmód

Akár a cicád életébe is kerülhet - Soha ne használd! tovább

5-ből 4 ember túlsúlyos vagy elhízott 60 év felett - Ezért szedtek fel plusz kilókat az emberek a karantén alatt tovább

Ezért fogyassz rendszeresen levest! - Levesfogyasztás élettani hatásai, levesfőzési fortélyok, levesek a diétában, levespor veszélyei tovább

Fürdőgyógyászati kezelések kisokos: Melyik kezelés milyen betegség ellen hatásos? - Szakember válaszol tovább

Így használd a gyógyvizeket fájdalomcsillapításra! - Melyik gyógyvíz milyen betegségre jó? tovább

A betegségek hátterében vízerek és káros sugárzások is állhatnak tovább

Veszélyesek lehetnek bizonyos gyógynövények! Mit ne adjunk a gyerekeknek? tovább

hirdetés

ELLÁTÁSOK, TÁMOGATÁSOK KISOKOSA

Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.

[x] hirdetés

Legnépszerűbb

Webáruház ajánló

Ha nem jön a baba

Ha nem jön a baba

2 400 Ft.-

Megnézem

Videók

Recept ajánlatunk

Zöldséges csirkemell

Zöldséges csirkemell

Várandós kismamáknak ajánlott ételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 4 db csirkemell 1 fej lilahagyma 1 csomó újhagyma 3 db paradicsom 1 db paprika 15 dkg reszelt sajt Tej Jódozott só Bors Mustár Vaj

Recept:

A csirkemellet alaposan megmossuk, majd a mustárral ízesített tejben 1-2 órát pácoljuk. A hagymákat, paradicsomot, paprikát karikákra vágjuk.

Egy tűzálló tálat kikenünk egy kevés vajjal. A csirkemellet alaposan lecsöpögtetjük, sózzuk, enyhén borsozzuk(...) tovább a teljes recepthez...


hirdetés

CSED, GYED, GYES kalkulátor

Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!

[x] hirdetés

Legfrissebb szakértői válasz

Szatmáry Tünde Katalin

Szatmáry Tünde Katalin

Kiemelt hazai és nemzetközi nyugdíjszakreferens

tovább a szakértőhöz >>

Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin

Ezt olvastad már? [x]
vissza vissza