Főoldal > Cikkek > Felnőtt betegségek > Szürkehályog, szembetegségek, vakság - Miért alakul ki? Kiket veszélyeztet leginkább? Szakorvos figyelmeztet
Szürkehályog, szembetegségek, vakság - Miért alakul ki? Kiket veszélyeztet leginkább? Szakorvos figyelmeztet
Többféle módon is károsítja a látást a dohányzás, számos szembetegség esetében megtöbbszörözi a vakság kialakulásának veszélyét az, ha valaki cigarettázik - erre hívta fel a figyelmet Dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója.
Többféle módon is károsítja a látást a dohányzás, számos szembetegség esetében megtöbbszörözi a vakság kialakulásának veszélyét az, ha valaki cigarettázik - erre hívta fel a figyelmet Dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója.
Vakságot is okozhat a dohányzás
Időskori makuladegeneráció
A vakság kialakulásának egyik leggyakoribb oka az úgynevezett időskori makuladegeneráció (age-related macular degeneration, AMD), amely során a szem ideghártyájának éleslátásért felelős területe károsodik.
A betegség előfordulási gyakorisága 2-4 százalékos, azonban 74 éves kor felett már minden harmadik embert érint. A dohányzás három-négyszeresére növeli az időskori makuladegeneráció miatt kialakuló vakság veszélyét, így ez a káros szenvedély az AMD legfontosabb, befolyásolható rizikófaktora - hangsúlyozta Dr. Németh János.
A rendszeres dohányzás és a cukorbetegség növeli a szürkehályog kialakulásának esélyét
A dohányzás hatással van a szürkehályogra is: napi húsznál több szál cigaretta elszívása két és félszeresére növeli a szemlencse elszürkülésével járó betegség kialakulásának esélyét.
A cukorbetegség szövődményeként kialakuló szemideghártya-elváltozás a második leggyakoribb vaksági ok, a dohányzás miatt az erekben kialakuló oxigénhiány ebben az esetben is felgyorsíthatja a romlást.
A cigaretta ugyanakkor több ritka, kevésbé ismert szembetegség lefolyására is negatív hatással van, a látóideg elhalásával járó és végleges vakságot okozó úgynevezett elülső ischaemiás optikus neuropátia például tizenhatszor gyakoribb a dohányzóknál.
Tízből hét dohányos nyilatkozta, hogy ha tudta volna, hogy a látását elveszíti a dohányzás miatt, leszokott volna róla
Mindezek ellenére Dr. Németh János szerint nem kap elég hangsúlyt a dohányzás és a látásvesztés összefüggése és ez nem csak magyar probléma. Egy nemzetközi felmérés szerint tízből hét dohányos azt mondta, ha tudta volna, hogy káros szenvedélye akár vaksághoz is vezethet, az megkönnyítette volna a leszokást.
- A leszokásban tehát a vakság elkerülése legalább olyan erős motiváció lehet, mint a tüdőrák, a szívinfarktus vagy éppen az agyvérzés veszélye. Ezért javasolta a szakma már korábban is, hogy a cigaretták dobozán azt is fel kellene tüntetni, hogy a dohányzás vakságot okozhat - mutatott rá Dr. Németh János.
A dohányzás belülről is, kívülről is károsítja a szemet
A dohányzás egyébként külsőleg is árt a szemnek, a füsttel a levegőbe kerülő négyezer égéstermék nagy része toxikus, a szemfelszínre kerülve irritációt, szemvörösödést és kötőhártya-gyulladást okozhat. Ebből a szempontból a száraz szembetegségben szenvedők, illetve a sok időt számítógép-monitor előtt töltők különösen veszélyeztetettek.
Látás hónapja 2017 október 1-31: az ország több száz optikai boltjában lehet vizsgálatra jelentkezni, ezekben ingyenes látásellenőrzéssel és szaktanácsadással várják az érdeklődőket.
Öregszeműség: ez az állapot tulajdonképpen mindenkit utolér, aki megéri a 40-51 éves kort. Engem is ez indított el azon az úton, hogy megnézzem, mi is a látás valójában és mit lehet tenni a szemüveg helyett.
Minden ötödik diabéteszes betegnél jelentkezik szemészeti szövődmény is - derült ki a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának kutatócsoportja által készített országos, reprezentatív felmérésből, amelybe több mint 3500 ötven év feletti embert vontak be.
Sokan azt gondolnánk, hogy melanoma csak a bőrön alakul ki, de következő cikkünkből kiderül, hogy ez a szemben is kialakulhat, és az 50 év feletti korosztályban a leggyakoribb rosszindulatú látószervet érintő daganat, mely súlyos következményekkel járhat.
Ismerős a kép, amikor a fotelben ülve nyugodtan réved a tekinteted, és egyszer csak beúszik a látótérbe egy zavaró, átlátszó cérnaszerű testecske? Akár merre nézel, ott van, és zavar! Ezt hívja a szemész szakirodalom: üvegtesti homálynak. Mi ezzel a teendő?
Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.
Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!
Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin