2023. november 29 |Taksony...

Főoldal > Cikkek > Egészség > Magyar siker a rákkutatásban: így tudták elérni, hogy elpusztuljanak a rákos sejtek

Magyar siker a rákkutatásban: így tudták elérni, hogy elpusztuljanak a rákos sejtek

Szülőklapja képMagyar kutatók által kifejlesztett új molekula hamarosan alkalmas lehet a humán leukémia kezelésére! Arról, hogy kiknél alakulhat ki elsősorban a leukémia, illetve hogyan működik az új gyógyszerjelölt molekula, Blaskó Gábor akadémikus beszél. (A fotó illusztráció).

Szerző: Nagyszülők Lapja
2017-02-01
Forrás: Nagyszülők Lapja
Share on Tumblr
kuldeskuldeskuldeskuldes
vonal

Nagyon kedvező és reménytkeltő hír, hogy az idén kezdik meg annak, a magyar kutatók által fejlesztett, gyógyszerjelölt molekulának a klinikai vizsgálatait, amelytől a humán leukémia kezelésében várnak eredményeket.

Kinél gyakoribb a leukémia?


A leukémia szó hallatán sokan a daganatos betegséggel küzdő kisgyerekre gondolnak először, vélhetően azért, mert ez a daganattípus fordul elő leggyakrabban gyerekeknél. A "gyermekkori leukémiák" főként úgynevezett akut leukémiának számítanak, azaz a betegség kialakulása és lefolyása relatív gyorsabb.

A leukémiának egy másik formája a krónikus leukémia ellenben jóval lassúbb kialakulású és lefolyású - ez utóbbi inkább a felnőttekre jellemző.
A felnőttkorban előforduló leukémiás megbetegedések mintegy fele 60 éves kor felett jelentkezik, és a statisztikák szerint férfiaknál gyakoribb, mint nőknél.

Nagyon kedvező és reménytkeltő hír, hogy az idén kezdik meg annak, a magyar kutatók által fejlesztett, gyógyszerjelölt molekulának a klinikai vizsgálatait, amelytől a humán leukémia kezelésében várnak eredményeket - a hírről még a tekintélyes Nature tudományos szaklap is beszámolt.

Leukémia kezelése - hamarosan új gyógyszerrel lehetséges


A nemzetközi kutatógárda élén a Servier Kutatóintézet Zrt. magyar kutatói állnak, akik együttműködnek az MTA Természettudományi Kutatóközpont (TTK) Szerves Kémiai Intézetével és több hazai egyetemmel is.

Blaskó Gábor akadémikus, a kutatásokat vezető intézet alapító igazgatója az M1 aktuális csatorna egyik műsorában elmondta, hogy a 2008-ban létrehozott intézet munkájának 80 százalékát a rákellenes gyógyszerek kutatása teszi ki, és most sikerült egy olyan molekulát előállítani, amelynek kémiai tulajdonságai teljesen tisztázottak, biológiai szempontból pedig igen előnyös tulajdonságokat mutat abban a tekintetben, hogy alkalmas legyen a humán leukémia gyógyítására.

Hogyan működik a gyógyszerjelölt molekula?
Mint mondta, a szervezet egy nagyon bonyolult, de logikusan működő rendszer, amelyben rendkívül sok sejt található, és ha ezek meghibásodnak, elöregednek vagy megsérülnek, a szervezet halálra ítéli őket, kirakja az élő szervezetből és egy újat szintetizál a helyébe.

Az új szer az úgynevezett programozott sejthalál, vagyis az apoptózis folyamatát serkenti, azt az állatokban és az emberi szervezetben is folyamatosan zajló, természetes folyamatot, amely a sérült, fertőzött vagy daganatos sejtek "öngyilkosságát" teszi lehetővé

- A mi gyógyszerjelölt molekulánk megpróbálja azt, hogy a tumoros sejtek öngyilkosságát vagy gyilkosságát befolyásolja oly módon, hogy a tumoros sejtek elpusztítása minél nagyobb fokú legyen, tehát a tumor vagy visszafejlődjön, vagy optimális esetben el is tűnjön - fejtette ki.

A mostani kutatás célpontjai azok a fehérjék, amelyek ezeket a folyamatokat felgyorsítják vagy lelassítják. Amennyiben a kutatók be tudnak avatkozni úgy, hogy a rossz sejteket védő fehérjék aktivitását csökkentsék, akkor befolyásolhatják a sejtek halálát, így előidézhetik a tumoros sejtek elpusztítását.

A gyógyszerjelölt molekula több olyan előnyös tulajdonsággal is bír, amilyennel a korábbi, hasonló hatású szerek nem. Ez megkönnyítheti a folyamatot, hogy gyógyszer váljon belőle. A molekulával nagyon jó eredményeket értek el leukémiás, limfómás és egyéb daganatos sejttenyészeteken, ezeket az állatkísérletek során is meg tudták ismételni.

A kutató szerint gyógyszerjelölt molekulájuk várhatóan elsősorban a humán leukémia ellen lesz hatásos, ugyanakkor az előzetes állatkísérletek azt mutatják, hogy kombinációban más rákellenes szerekkel, azok aktivitását megnövelve, talán más típusú tumoros daganatok ellen is felhasználható lesz.

Öt-hat év múlva már kezelhető lehet a leukémia
Az idén kezdődő humán, azaz emberi klinikai vizsgálatok első fázisában az úgynevezett humán toleranciát nézik, azt, hogy bírja-e az adott molekulát az emberi szervezet. A vizsgálatok második fázisában egy kis populációjú betegcsoporton nézik meg, hat-e a molekula, a harmadik fázisban pedig ugyanennek a megismétlése történik, csak betegek ezrein, egy több országot átfogó, multicentrumos klinikai vizsgálatban.

Amennyiben ezek sikeresek lesznek, a vegyület klinikai használatba bocsájtása nagyjából öt-hat évet vesz igénybe.

Az új vegyület és a róla hírt adó Nature-cikk több más vonatkozásban is egyedülálló - olvasható az MTA honlapján. Egyrészt ritkaságnak számít, hogy e nagy tekintélyű folyóirat ipari gyógyszerkutatási eredményeknek adjon helyt hasábjain. Másrészt nem szokványos, hogy a nemzetközileg színes - brit, francia és ausztrál kutatócsoportok tagjait is felvonultató - szerzőgárda élén magyar tudósok szerepelnek, ráadásul egy olyan intézet képviseletében, amelyről viszonylag keveset tud a közvélemény.

Forrás: MTI
Fotó: Pixabay (A fotó csak illusztráció.)

Címkék: leukémia, rákgyógyítás, gyógyszerjelölt molekula, kutatás, vizsgálat, rák, gyermekkori betegség

Kapcsolódó cikkek

Ezeket edd szív- és érrendszeri problémák, rák megelőzésére! 5 hétköznapi élelmiszer, amit fogyassz minél gyakrabban - Dietetikusok ajánlása
Ezeket edd szív- és érrendszeri problémák, rák megelőzésére! 5 hétköznapi élelmiszer, amit fogyassz minél gyakrabban - Dietetikusok ajánlása

Tudtad, hogy a szervezetben felhalmozódott felesleges szabad gyökök károsíthatják a sejteket, viszont az antioxidánsokkal ezt a negatív folyamatot megakadályozhatjuk? Melyek a legismertebb antioxidánsforrások? Hogyan érdemes ezeket az élelmiszereket fogyasztani? A válaszok a leghitelesebb szakemberektől érkeznek.

tovább a cikkre
Rák megelőzése: 4 dolog, amire figyelj oda, hogy elkerüld a rákot - Erre jutott egy friss kutatás
Rák megelőzése: 4 dolog, amire figyelj oda, hogy elkerüld a rákot - Erre jutott egy friss kutatás

A rák az egyik legrettegettebb betegség. Lesújtó, ha kiderül, hogy családtagunk vagy barátunk daganatos betegségben szenved, holott a kialakulásért nagyrészt mi magunk vagyunk a felelősek. Mit kell tennünk azért, hogy jó eséllyel elkerüljenek bennünket a daganatos betegségek? Egy nagyszabású tudományos vizsgálat szülte meg a választ...

tovább a cikkre
Rákellenes, jó hasmenés ellen és cukorbetegek is ehetik - még mire jó a körte?
Rákellenes, jó hasmenés ellen és cukorbetegek is ehetik - még mire jó a körte?

Mire jó a körte? Milyen jótékony és egészségvédő hatással van szervezetünkre? Milyen betegségek gyógyíthatók és előzhető meg fogyasztásával? Hogyan használjuk és milyen ételekbe tehetjük? Alábbi cikkünkben részletesen ismertetjük a körte áldásos hatásait.

tovább a cikkre
Daganatos betegségek: Hogyan lehet feldolgozni a rákdiagnózist? Mi játszódik le a beteg fejében? - Onkológus válaszol
Daganatos betegségek: Hogyan lehet feldolgozni a rákdiagnózist? Mi játszódik le a beteg fejében? - Onkológus válaszol

Milyen lelki folyamatokon megy át az ember, amikor az orvostól először hallja azt, hogy rákos? Mi játszódik le olyankor a fejben, amikor először hall a súlyos betegségről? A daganatos betegek kétségeiről prof. dr. Szántó János onkológust kérdeztük.

tovább a cikkre
Előzzük meg a rákot! A rákos megbetegedések kétharmada megelőzhető lenne
Előzzük meg a rákot! A rákos megbetegedések kétharmada megelőzhető lenne

Elborzasztó statisztika, hogy minden második férfi és minden harmadik nő életében egyszer rákos lesz! Pedig kis odafigyeléssel megelőzhető lenne a rák, például azzal, hogy nem esszük túl forrón az ételeket. Az 50-60 éves férfiaknak kellene a leginkább magukra vigyázniuk! Elmondjuk, hogyan.

tovább a cikkre

Vissza az előző oldalra

Szakértők

Babakonyha

Mit egyen az unokám

Békebeli burgonyás pogácsa recept: Olyan puha és finom, hogy nem lehet abbahagyni - Süsd meg az unokádnak! tovább

Kápiapaprika-krém recept: Ízletes kenyérre kenhető krém, ha már unod a vajat vagy a margarint tovább

Véd a rák, gyulladások, szívbetegség ellen, javítja a látást, erősíti az immunrendszert - Még mire jó a sütőtök?  tovább

Tyúkláb fánk recept - A legfinomabb túrófánk, ahogy a nagymamám készítette tovább

Karalábéfőzelék kuszkuszos húsgolyóval recept: Ha elszakadnál a hagyományos ételektől, próbáld ki ezt! tovább

Zöldpesztós cukkini-spagetti tonhallal - Különleges recept, ami jó a szívednek és magas vérnyomás ellen is tovább

Málnás vanília fagyi házilag: Ez az ínycsiklandó nyári édesség 20 perc alatt elkészül a konyhádban tovább

Munka, nyugdíj

Munka, nyugdíj

Nyugdíj utalási időpontok 2023: Mikor érkezik a nyugdíj és a 13. havi nyugdíj 2023-ban? - Havi utalási lista tovább

Nyugdíjemelés 2023: Január elsejétől 15 százalékkal emelik a nyugdíjakat! - Orbán Viktor most jelentette be tovább

Nyugdíjprémium és nyugdíj-kiegészítés 2022: Péntektől érkeznek a plusz pénzek a nyugdíjjal együtt tovább

Kiegészítő nyugdíjemelés és a nyugdíjprémium 2022: Mikor érkeznek a plusz összegek a bankszámlára? tovább

Nyugdíj-kiegészítés és nyugdíjprémium 2022: Mikor számíthatnak a plusz pénzre a nyugdíjasok? tovább

Emelt nyugdíj 2022: Már kedden érkezik a bankszámlára a magasabb összeg - Visszamenőleg is megkapod tovább

Nyugdíj 2022: Csúszik a beígért évközi kiegészítő nyugdíjemelés - Mikor számíthatsz a magasabb összegre? tovább

Életmód

Életmód

Akár a cicád életébe is kerülhet - Soha ne használd! tovább

5-ből 4 ember túlsúlyos vagy elhízott 60 év felett - Ezért szedtek fel plusz kilókat az emberek a karantén alatt tovább

Ezért fogyassz rendszeresen levest! - Levesfogyasztás élettani hatásai, levesfőzési fortélyok, levesek a diétában, levespor veszélyei tovább

Fürdőgyógyászati kezelések kisokos: Melyik kezelés milyen betegség ellen hatásos? - Szakember válaszol tovább

Így használd a gyógyvizeket fájdalomcsillapításra! - Melyik gyógyvíz milyen betegségre jó? tovább

A betegségek hátterében vízerek és káros sugárzások is állhatnak tovább

Veszélyesek lehetnek bizonyos gyógynövények! Mit ne adjunk a gyerekeknek? tovább

hirdetés

ELLÁTÁSOK, TÁMOGATÁSOK KISOKOSA

Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.

[x] hirdetés

Legnépszerűbb

Webáruház ajánló

Ha nem jön a baba

Ha nem jön a baba

2 400 Ft.-

Megnézem

Videók

Recept ajánlatunk

Zöldséges csirkemell

Zöldséges csirkemell

Várandós kismamáknak ajánlott ételek >>
12 hónapos kortól. >>

Hozzávalók: 4 db csirkemell 1 fej lilahagyma 1 csomó újhagyma 3 db paradicsom 1 db paprika 15 dkg reszelt sajt Tej Jódozott só Bors Mustár Vaj

Recept:

A csirkemellet alaposan megmossuk, majd a mustárral ízesített tejben 1-2 órát pácoljuk. A hagymákat, paradicsomot, paprikát karikákra vágjuk.

Egy tűzálló tálat kikenünk egy kevés vajjal. A csirkemellet alaposan lecsöpögtetjük, sózzuk, enyhén borsozzuk(...) tovább a teljes recepthez...


hirdetés

CSED, GYED, GYES kalkulátor

Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!

[x] hirdetés

Legfrissebb szakértői válasz

Szatmáry Tünde Katalin

Szatmáry Tünde Katalin

Kiemelt hazai és nemzetközi nyugdíjszakreferens

tovább a szakértőhöz >>

Tisztelt Hölgyem!
Természetesen megfontolandó a nyugdíj igénylés dátuma az ön esetében, mivel számos tényezőre kell kiemlten figyelni.
Személyre szabott szaktanácsot és előzetes nyugdíj számítást tudok önnek javasolni. 2021.-es szorzószámokat csak is kizárólag 2020.március végén lesz hatályos.
Amennyiben igényli úgy jelezze.
www.ugyintezesazonnal.hu
Köszönettel: Szatmáry Tünde Katalin

Ezt olvastad már? [x]
Hivatalos ügyek

Fontos kiskapura figyelmeztet a bank – 30 fölött is van még esély a babaváróra (x)

vissza vissza