2023. június 02 |Ármin, Irma, Jenő, Kármen, Kornél, Péter, Pető...
Főoldal > Cikkek > Egészség > Amikor megnő a szív tömege - Mikor ártalmatlan a szív megnagyobbodása és mikor jelez komoly betegséget? Szakorvos válaszol Amikor megnő a szív tömege - Mikor ártalmatlan a szív megnagyobbodása és mikor jelez komoly betegséget? Szakorvos válaszol
Szerző: Nagyszülők Lapja 2016-10-03 Forrás: Nagyszülők Lapja ![]() Szívünk átlagosan 70-75 alkalommal dobban percenként. Azt viszont kevesen tudják, hogy ez a szám akár 40-re is csökkenhet, mégsem kell feltétlenül megijednünk. Ha sportolunk, ráadásul rendszeresen tesszük azt - és itt nem a heti egyszeri kis kocogásra gondolunk –, nálunk is kialakulhat az úgynevezett sportszív. Ugyanis ahogy izmaink, szívünk is megerősödik és megnövekedik az erős fizikai terhelés hatására. Ne feledjük azonban, hogy a valódi sportszív feltétele az egészséges szív! Hogyan hat a sportolás a szívre? A mozgás és az aktív sportolás az egészséges élet alappillére. Nemcsak a közérzetünk lesz jobb, a mozgás hatására nő az állóképességünk, izomzatunk megerősödik, megvastagodik, és jobban bírjuk mind a fizikai, mind a mentális terhelést. Bár nem is gondolnánk, nincs ez másképp a szív izomzatával sem. A fizikai aktivitás a szív izmaira is nagyobb megterhelést ró, hiszen a szervezet megnövekedett tápanyag- és oxigénigénye miatt felgyorsul a vérkeringés. A szív pedig alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez, és megnő az izomtömege. Mi az a sportszív és miért fontos a szűrővizsgálat? - A sportszív nem veszélyes az egészségre, viszont fontos, hogy rendszeresen járjunk szűrővizsgálatokra, hogy a legapróbb elváltozást is időben felfedezzük. Megtörténhet ugyanis, hogy az intenzív terhelés hatását nem bírja szívünk, ami akár veszélyes szívritmuszavarhoz vezethet. Rutinvizsgálatok során tájékoztassuk előre orvosunkat, hogy rendszeresen sportolunk, hiszen gyakori jele a sportszívnek az alacsony pulzusszám. Ha azonban nem vagyunk élsportolók, sőt, keveset és ritkán sportolunk, érdemes elővigyázatosnak lenni. Gyakran ugyanis nem a szív ártalmatlan megnagyobbodásáról van szó, hanem kóros szívműködési panaszról, amelyet mielőbb ki kell vizsgáltatni, és megkezdeni a kezelését - mondta dr. Fehér Anna kardiológus, az Év magánrendelőjének választott Budai Egészségközpont munkatársa. Figyeljünk az intő jelekre! Szapora szívverés megterhelés után teljesen természetes jelenség a felgyorsult szívdobogás, ám ha nyugalmi helyzetben, többször fordul elő, szívritmuszavarra is utalhat. Az indokolatlanul alacsony pulzusszámot se fogjuk az időjárásra, vagy az éppen aktuális lelki állapotunkra, minden esetben kérjük ki orvosunk véleményét! Tudtad, hogy…?
Szeptember 29-én volt a Szív Világnapja, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a szívbetegségek kockázati tényezőinek csökkentésére. De ne csak ezen a napon, hanem mindig figyelj oda szíved egészségére! Fotó: Pixabay.com Forrás: morpho.hu Címkék: szív, sportolás, egészség, sportszív, szívritmuszavar, magas vérnyomés, szívbetegségek Kapcsolódó cikkek![]() Így legyél fitt és egészséges 50 felett! - 5 szuper étel, amit fogyassz rendszeresen a szív és az erek egészségéértMelyek a tipikus szívbarát zöldségek? Hogyan nassolj egészségesen? Milyen sportot válassz magadnak, ha ízületi panaszaid vannak? Mi a teendő szívinfarktus esetén? Tavaszi életmódtippek és hasznos tanácsok nem csak „szíveseknek”. ![]() Ezt kell enned, hogy sokáig egészséges és fitt maradj - Mit ajánl a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége?Okostányér: elkészült a legújabb táplálkozási ajánlás a hazai dietetikus szakma által! Milyen gyakran fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonából készült ételeket? Nyersen vagy inkább főzve ajánlott a zöldségeket enni? Szabad-e vagy tilos a tehéntej a legújabb étkezési ajánlás szerint? Milyen gyakran együnk halat vagy májat? Cikkünkből kiderül. ![]() Zöldségek, gyümölcsök fogyasztása: mennyi az ideális napi mennyiség? Mire utal a színük? A dietetikus válaszolNe mindig ugyanarról a helyről vásároljunk zöldséget-gyümölcsöt, főleg az őszi-téli időszakban fontos ez immunrendszerünk erősítése érdekében. Az sem mindegy, hogy milyen színűt választunk, számít a tárolás is, ugyanis a sérült vagy megvágott a gyümölcs veszít vitamintartalmából – mondja Veresné Dr. Bálint Márta, a Semmelweis Egyetem ETK Dietetikai és Táplálkozástudományi tanszékének docense. ![]() Így hat a jóga a szervezetre: fitté tesz, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintetMilyen testmozgás a jóga és milyen változatai vannak? Hogyan hat a szervezetünkre és milyen egészségvédő hatása van? Minek tulajdonítható a jóga pozitív hatása? Szakértők
![]() ELLÁTÁSOK, TÁMOGATÁSOK KISOKOSAÁllami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak. [x] hirdetés CikkajánlóRecept ajánlatunk![]() Zöldséges csirkemellVárandós kismamáknak ajánlott ételek >>12 hónapos kortól. >> Hozzávalók: 4 db csirkemell 1 fej lilahagyma 1 csomó újhagyma 3 db paradicsom 1 db paprika 15 dkg reszelt sajt Tej Jódozott só Bors Mustár Vaj Recept:
A csirkemellet alaposan megmossuk, majd a mustárral ízesített tejben 1-2 órát pácoljuk. A hagymákat, paradicsomot, paprikát karikákra vágjuk. ![]() CSED, GYED, GYES kalkulátorTudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat! [x] hirdetés Legfrissebb szakértői válasz![]() Szatmáry Tünde KatalinKiemelt hazai és nemzetközi nyugdíjszakreferens tovább a szakértőhöz >>Tisztelt Hölgyem!
|