Főoldal > Cikkek > Hírek, érdekességek > Köszönöm! - Vajon kinek mondjuk többször ezt a szót: idegeneknek vagy családtagoknak? Egy friss kutatásból kiderült
Köszönöm! - Vajon kinek mondjuk többször ezt a szót: idegeneknek vagy családtagoknak? Egy friss kutatásból kiderült
Egy friss kutatás szerint az emberek a feltételezettnél sokkal kevesebbszer mondják, hogy "köszönöm", legkevésbé akkor, amikor családtagjaikkal vagy közeli barátaikkal beszélnek.
Az emberek ritkán mondanak köszönetet a hozzájuk legközelebb álló személyeknek - állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport, amely a Royal Society Open Science című szaklapban publikálta az eredményeit.
Azt mondani, hogy "köszönöm", amikor valaki segítséget kap egy másik személytől, a hála kifejezésének egy módja, amelyet általában el is várnak az embertől az udvarias viselkedés jegyében.
Mindez azonban leginkább csak a nyilvános beszélgetésekre érvényes, az emberek ritkán mondanak köszönetet a hozzájuk legközelebb álló személyeknek - olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
Az emberek ritkán mondanak köszönetet a hozzájuk legközelebb állóknak
Hogyan zajlott a kutatás?
Annak érdekében, hogy többet megtudjanak a hála kifejezésének módjairól a különböző társadalmi érintkezésekben, a szakemberek mikrofonokat szereltek fel a kutatásban részt vevő önkéntesek otthonaiban és közösségi találkozóhelyein.
A kutatók 1057 beszélgetést rögzítettek, majd megszámolták, hogy ezekben hányszor mondott valaki köszönetet a másiknak az olyan hétköznapi élethelyzetekben, mint amikor valaki kér és kap is segítséget egy másik személytől. A tanulmány öt kontinensre és nyolc nyelvre terjedt ki.
Milyen gyakran mondjuk, hogy köszönöm? A kutatás eredményei
Az eredmények szerint az emberek a feltételezettnél sokkal kevesebbszer mondják, hogy "köszönöm", legkevésbé akkor, amikor családtagjaikkal vagy közeli barátaikkal beszélnek.
A más-más nyelvet beszélők között ugyanakkor vannak különbségek: az angolul beszélők például az idő 14,5 százalékában mondtak köszönetet a hangfelvételeken. Az olaszul beszélőknél ez az arány 13,5 százalék, a lengyeleknél 2 százalék volt. Összességében nézve az átlag 5,5 százalék volt.
Kevés köszönöm=Nem tiszteljük eléggé a saját családtagjainkat?
A kutatók szerint az eredmények nem azt jelentik, hogy az emberek lazábban kezelik az udvariasságot a családtagjaik körében, hanem hogy a hétköznapi szituációkban a kölcsönösség az egymás támogatását és az együttműködést övező jogok és kötelességek hallgatólagos elfogadására épül.
Ez azt jelenti, hogy családi körben az "igen" az alapvető válasz, amikor az embertől kérnek valamit, és az az alapelvárás, hogy az illető teljesíteni fogja, amit kérnek tőle. A kutatók szerint egy átlagos párbeszédben az emberek nagyjából minden másfél percben kérnek valamit a másiktól.
Érdekes, szinte fel sem tűnik, ha már valaki nem köszöni meg a dolgokat
Az eredmények szerint az embereket nem zavarta, ha nem mondtak nekik köszönetet, amikor teljesítették a másik kérését - sőt, a köszönetnyilvánítás elmaradása csak nagyon ritkán tűnt fel nekik.
Somogyi Renáta bazsalikomos málnája lett az év fagylaltja. A Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete szervezte versenyt kedden tartották Szegeden. A megmérettetésen negyven cukrász hetvenkét fagylaltját négy kategóriájában pontozták.
A kor előrehaladtával gyakran előfordul, hogy egyre rosszabbul alszunk, és ez a memória romlásához is hozzájárulhat. A rózsaszín zaj azonban hozzájárulhat az alvásminőség javításához, különösen az idősebbek körében lehet hatásos.
Érintettek Klasszik címen jótékonysági szalonkoncertet tartanak a Bajor Gizi Színészmúzeumban 2018. április 5-én, csütörtökön. Aki minőségi szórakozásra vágyik úgy, hogy eközben egy nemes célt, a súlyosan beteg gyermekek családjait támogatja, ne hagyja ki az eseményt!
Állami támogatások, kedvezményes nyugdíj, ápolási díj, időskori segély, egyszeri segély, nyugdíjas bérlet, özvegyi nyugdíj... Nézd meg, hogy mik a feltételei az ellátásoknak, támogatásoknak.
Tudod, hogy mennyi lesz a Csed, Gyed, Gyes összege? Kalkulátorunkkal könnyen kiszámíthatod. Speciális eset a Tiéd? Nálunk mindenki megtalálja a rá vonatkozó számításokat!
Kedves Rozália!
Mivel időközben személyenes is átbeszélük ügyét ezért jó és határozott döntést tudott hozni.
Köszönöm a bizalmat.
Boldog Új Évet Kívánok.
Üdvözlettel: Szatmáry Tünde Katalin