Menopauzális hormonterápia: enyhíti a változókor tüneteit, de fokozza a mellrák kockázatát! - Mindegy, hogy tabletta, gél vagy tapasz

Nagyszülők Lapja

Életmód

Nagyszülők Lapja


Menopauzális hormonterápia: enyhíti a változókor tüneteit, de fokozza a mellrák kockázatát! - Mindegy, hogy tabletta, gél vagy tapasz A tabletta, gél, tapasz és hüvelykrém formájában is elérhető menopauzális hormonterápia (MHT) a hiányzó hormonok pótlásával enyhíti a változókor tüneteit. Sajnos azonban erőteljesen fokozza a mellrák kockázatát. Több mint tíz évvel a kezelés befejezését követően is fokozott a mellrák kockázata azoknál a nőknél, akik a menopauza tüneteinek enyhítésére alkalmazott hormonterápián esnek át - derült ki egy nagyszabású tanulmányból, amely szerint a kockázat mértéke kétszerese az eddig gondoltnak.

Mindegyik nőnél kialakult a mellrák
Az Oxfordi Egyetem kutatói 58 tanulmány adatait elemezték. A vizsgálatokba bevont több mint 108 ezer nő mindegyikénél kialakult az emlőrák - olvasható a BBC News honlapján.

A tabletta, gél, tapasz és hüvelykrém formájában is elérhető menopauzális hormonterápia (MHT) a hiányzó hormonok pótlásával enyhíti a változókor tüneteit. Különböző hormonokat tartalmazhat: néhányuk csupán ösztrogént, mások progesztint (szintetikus progeszteron) is.



Még 10 évvel a terápia után is fennáll a kockázat
A menopauzális hormonterápia és a mellrák kockázata közötti kapcsolat már régóta ismert. A The Lancet című orvostudományi lapban megjelent mostani tanulmányból azonban az is kiderült, hogy a mellrák fokozott kockázata még több mint egy évtizeddel a kezelés befejezését követően is fennáll.

Az eredmények szerint a terápia bármely életkorban, valamint szinte minden formájában - tabletta, gél és tapasz - alkalmazva növeli az emlődaganat kockázatát. A hüvelyen keresztül alkalmazott ösztrogénterápia ugyanakkor nem növeli a kockázatot, mivel a terápiás hormonok ilyenkor nem érik el a véráramot.

A kutatók szerint az 1990 óta a nyugati országokban diagnosztizált 20 millió mellrákos esetből egymillióért a menopauzális hormonterápia lehet a felelős.

A nyugati országban nagyjából 12 millió ember él a terápia lehetőségével: közülük  csaknem hatmillió Észak-Amerikában, további hatmillió Európában.

Ez is érdekelhet:
Mi változik a testben a változókorral? »


Forrás: MTI
Fotó: Freepik

Nagyszülők Lapja

Életmód

Nagyszülők Lapja


2019.09.02